Özel DosyaSinema Yazıları

Fil’m Hafızası’nın 3. Yıldönümüne Özel Keşif Dosyası

İmre Tezel – Başka Sinema Proje Direktörü (Dünyanın En Güzel Kadını, Nejat Saydam, 1968)
dunyanin-en-guzel-kadini
Fimin adı ‘Dünya’nın En Güzel Kadını’, ya da benim aklımda kalan haliyle ‘Tamba Tumba Esmer Bomba’. Bunu, Arabesk, Neşeli Günler, Muhsin Bey izlemiştir yıllar içinde; ama adını buraya yazabilmek için öğrendiğim, benim için Tamba Tumba Esmer Bomba olan Türkan Şoray harikası film, ilktir. Türkan Şoray’ın adı Türkan Moray’dı filmde.
Çocukken büyük annemin az ışıklı salonunda haftada bir gece olan yerli film kuşağında izlemiştim filmi. İzlediğim ilk yerli filmdi galiba. Türkan Şoray’ın kocaman gözleri ve inci göndermesi giysisiyle istridyenin içinden dans ederek çıktığı sahne karşısında hissetiğim şaşkınlık tarif edilemez. Aynı filmden bir başka sahne de, Tarzan’ın Jane’i misali kostümü ve saçlarıyla döktürdüğü çılgın dans figürleri. Türkan Şoray filmde bazen saf ve uysal, bazen dişli ve saldırgan. Bir sahnede meyhane şarkıcısı, bir sahnede ünlü bir gazinoda assolist. Bazen birine aşık, bazen diğeriyle evlenmek üzere. Bir sahnede cinayet var, diğerinde seks (ne günlermiş).
Hepsinin bir arada olabilmesi ve her şeye rağmen mutlu sonla bitmesi küçük bir çocuk için anlaşılması zordu. Ama herkesin mutlaka dinlemesi gereken Tamba Tumba Esmer Bomba şarkısı muhteşemdi. Bu inişli çıkışlı ve karmaşık durumlar ilginç gelmişti. Sonrasında  Yeşilçam’dan çok film izledim. Olan biteni daha iyi anladım.

3 Comments

  1. Bunuel. In bu filmini izledim gizemli bir sebepten olduğu yerde kalan insanların pozitiften negatifenasıl dönüştüğünü tüm gerçekliğile yansıtmış..sürükleyici gizemli ve gerçekçi aynı zamanda.

Yorum yaz