Sanatseverlere farklı ve alternatif bir sinema içeriği sunmak üzere faaliyet gösteren sosyal sinema platformu Fil’m Hafızası, yeni tematik gece etkinliğinde kentleri ve insanları mercek altına alıyor. Fil’m Hafızası’nın, hayatı keşfetme fırsatı bulduğumuz sokakları, karşılaştığımız, birlikte yürüdüğümüz, yanından geçip gittiğimiz insanları konu alan kısa filmleri derlediği “City Lights” etkinliği 18 Kasım Salı akşamı saat 20:30’da Ortaköy Bloom’da gerçekleşecek.

“City Lights” etkinliğinin ev sahipliğini, yaşadığımız kentlere farklı bir pencereden bakmamızı sağlayan ve Ekümenopolis belgesel filmiyle yakından tanıdığımız yönetmen İmre Azem yapacak.

Mumbai’dan Los Angeles’a kadar farklı kıtalarda, bambaşka kentsel yaşamları ve insanları konu alan kısa film gösterimleri ile başlayıp artık klasik haline gelen eğlenceli yarışmalarla devam edecek gecede, İmre Azem’in İstanbul’da yaşanan kentsel dönüşümü ele aldığı Ekümenopolis filmi üzerine keyifli bir söyleşi de gerçekleşecek.

Karanlık Kutu ve 40 Haramiler fotoğrafçılarından Benek Özmez gecenin her anını sizler için ölümsüzleştirecek. Etkinliğin mekan sponsorluğunu Bloom, medya sponsorluğunu Bugunbugece, Beyogluin ve 10sayfa üstlenirken, Yazane, SinePlus Akademi ve Hayat Bilgisi Okulu geceye proje desteği sağlıyor.

“City Lights” biletlerini 4 Kasım itibariyle Biletix web sitesinden ve satış noktalarından temin edebilirsiniz. Etkinlik akşamı mekan girişinde bilet satışı olmayacaktır. Bu özel gece için biletler sınırlı sayıdadır.

Bilet Fiyatları
Tam: 26,5 TL
Öğrenci: 16,5 TL
Biletix hizmet bedeli dahil değildir.

http://www.biletix.com/etkinlik/RPX04/TURKIYE/tr

 

 

KISA FİLM SEÇKİSİ

Ekümenopolis: Bir İstanbul Hikayesi (2012)
İmre Azem / Türkiye / 7’
Ekümenopolis filminde geçen bu kısa animasyonda, Cumhuriyet’in ilk dönemlerinden itibaren İstanbul’da sanayileşmenin ve değişimin nasıl gerçekleştiğini izliyoruz. Bu büyümenin gelecekte nasıl bir senaryo üzerinde kabuk oluşturacağını tahmin etmekse filmin izleyicilere yönelttiği nihai bir soru oluyor.

Mr. International (2012)
Jupiter De La Batardise / Fransa / 6’
Ev partisine davet edilen iki kişi arasında yakınlaşma başlar ve kısa süre sonra gençler ortamı terk ederek, Paris’in romantik kollarına kendilerini bırakır. Ama işler hiç de beklendiği gibi ilerlemez ve bırakılan küçük hediye başka dünyaların kapısını açar.

Baghdad Messi (2012)
Sahim Omar Kalifa / B.A.E – Belçika – İran / 19’
Bağdat’ın küçük köylerinden birinde, Messi hayranı Hamoudi ve köydeki arkadaşları için futbol izlemenin vazgeçilmezliği, savaşın yıkıcılığıyla karşılaştırılamaz…

Interstate (2013)
Camille Stochitch / ABD / 20’
Göçmenlerin Amerikan rüyasına adım attıkları ilk duraklardan biri olan Los Angeles… Sürüş eğitmeni Joaquin kendi gibi yasal olmayan ve hayallerinde hapsolan göçmenlere bir yardım eli uzatabilecek midir yoksa bu rüyadan hiç uyanamayan biri olarak mı kalacaktır?

Jaya (2013)
Puja Maewal / Hindistan / 18’
Mumbai’nin karmaşası ve sınıf farklılıkları arasında şehrin çok gerisinde hayatta kalma mücadelesi veren küçük hayatlar… Peki bir sokak çetesine dahil olan Jaya’nın hayatı içinde bulunduğu tehlikelerle baş etmesine mi yoksa gerçeklere ulaşmasına mı bağlıdır?

On the Verge (2014)
Tim Van den Hoff / Hollanda / 7’
Günümüzün en önemli mimarlarından Rem Koolhaas’ın De Rotterdam isimli ünlü binasından şehre bakıyoruz. Şehrin pencerelerinin uzanamadığımız insanlara, telefon ekranlarınınsa dokunabildiğimiz kalplere dönüştüğü şehirlere konuk oluyoruz.

Mükemmel Bir Gün (2014)
Oğuzhan Kaya / Türkiye / 5’
Hayatlarımız küreselleşirken aslında içten içe bireyselleşmiyor muyuz? Sahip olduklarımız bizi ele geçirmeye başladığında mı her şeyin farkına varıyoruz yoksa tüm olanların normal akışı içinde seyrettiğine mi inanıyoruz?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.