İstanbul Kültür ve Sanat Vakfının önderliğinde bu yıl 37.’si düzenlenen İstanbul Film Festivali, sanatın ve renkli sahnelerin kalbi olan İstanbul’u nisan ayında yeniden canlandırmaya hazırlanıyor. Festivalin bu yılki özel konuğu, filmlerinden hazırlanan anma niteliğindeki seçkiyle sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden, bu yıl 100. yaşını kutladığımız Ingmar Bergman. Bunun yanı sıra festivalde, başta Berlin Uluslararası Film Festivali olmak üzere  Dominik Cumhuriyeti’nden İran’a, Malezya’dan Brezilya’ya, geniş bir coğrafyada önemli festivalin ödüllü konuğu olan filmleri ve yönetmenlerini görüyoruz. Festivalin Ulusal Yarışma’sında yer alan 13 filmden 7’si, ilk film olma özelliğini taşıyor. Bu anlamda festival, çiçeği burnunda yönetmenler için de bir “ilk bahar” başlangıcı.

Festivalin afişi, bu yıl Murat Palta’nın tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Minyatür sanatının yansıtıldığı tasarımla geleneksel ve milli dokuya dikkat çeken afiş, film seçkilerinin içeriği hakkında da bir ipucu veriyor.

Ulusal Yarışma’nın bu yılki jürileri arasında Joado Pedro Rodrigues, Angeliki Papoulia, Tina Lokk, Erol Mintaş, Pivio, Pelin Esmer, Gökhan Tiryaki, Küçük İskender gibi isimler yer alıyor. Kısa Film türünde de jüri koltuğunda Onur Saylak, Ceylan Özçelik ve Mihai Chirilov’u görüyoruz. Bu yılki sıkı kadrosuyla taze filmleri bizlerle buluşturacak olan festival, 6-17 Nisan arasında, toplam 7 sinema ve 9 salonda gerçekleştirilecek.

Biletlerinizi almadan önce sizler için ekibimizin hazırladığı seçkiye bir göz atmadan geçmeyin!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.