Fil’m Arkası’nda Neler Oluyor?

Fil’m Hafızası sosyal sinema platformu olarak, web sitemiz aracılığıyla alternatif bir sinema içeriği sunmak ve ülkemizde sinema algısını geliştirmek üzere çıktığımız yolculuğumuzda; pek çok şey öğrendik, merak ettik, uyguladık ve tecrübe ettik.

Bu yolculuğumuzu bir film olarak hayal edersek; bir web sitesi olarak faaliyet göstermenin ötesinde, filmimizin arkasında etkinliklerden içerik yaratmaya, sinema eğitimlerinden kültür-sanat sponsorluklarına kadar farklı uzmanlık alanlarımızı oluşturduk ve önemli projeleri hayata geçirdik.

Etkinlik Tasarımı:

Platformumuzun takipçi sayısının büyük bir hızda artması ve kurduğumuz etkileşim, yeni nesil sinema seyircisinin beklentilerini iyi analiz etmemizi sağladı. Böylece önemli bir ihtiyaç olarak gördüğümüz farklı sinema etkinliklerini hayata geçirdik. Tüm etkinliklerimizde sinema-eğlence ve sosyalleşmeyi bir araya getirerek özgün bir içerik yaratıyoruz. Sürekliliğe ve farklılaşmaya verdiğimiz önem doğrultusunda her yeni etkinlikliğimizde yeni bir deneyim sunuyoruz. Sinema temalı etkinlikler üzerine uzmanlığımız, kültür-sanat alanında faaliyet gösteren prestijli kurumların da partner olarak bizi tercih etmesini sağladı.

Etkinliklerimiz:

Tematik Gece: Her ay bir tema üzerine konuk edilen yönetmen ya da ünlü bir konuk ile hazırlanan kısa film seçkisinin yanı sıra yarışmalar ve söyleşilerle renklenen etkinliğimizdir. Haziran 2013’te başlayan Tematik Gece serisi Ortaköy Bloom, Salon İKSV, Asmalımescit Mürekkep’ten sonra Bronx Pi’de devam etmektedir.

 

Belong Party Series: Herkesin hafızasında yer edinmiş farklı filmlerden esinlenerek; mekan, müzik ve branding olmak üzere tüm parti konseptinin bu filme göre belirlendiği, 2 ayda bir hafta içi akşamları düzenlenen etkinlik serimizdir. Mayıs 2015’ten bu yana Mentha, Nublu İstanbul ve Roxy’de gerçekleştirilmiştir.

 

Fil’[email protected] : Farklı türlerden ve ülkelerden ödüllü kısa filmlerin İstanbul’daki alternatif mekanların teraslarında gösterildiği, sinemaseverlerin aynı ortamda yönetmen ve oyuncularla birlikte sosyalleştiği etkinliğimizdir. Mayıs 2012’den Mayıs 2013’e kadar Küçük Beyoğlu Teras, Vida Pera, Zoe Teras, Ghetto Teras, Topless Terrace, The Hall ve Ghetto’da gerçekleştirilmiştir.
Sponsorlar: Jameson Irish Whiskey, Bomonti, Sony

 

Etkinlik partnerliklerimiz:

iksv-film-logo

İKSV

 1. İstanbul Film Festivali
 • Geceyarısı Çılgınlığı Partisi: “Big Bad Wolves” gösterimine katılan festival izleyicileri, Pelin Batu ve Doğu Yücel’in ev sahipliğinde düzenlenen partiyle Topless’ta bir araya geldi.
 • Kısa Film Gecesi: Festivalin diğer yan etkinliği olan “Kısa Film Gecesi” konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla Salon İKSV’de gerçekleştirildi.
 1. Filmekimi 
 • Filmekimi 216: Filmekimi’nin ilk kez Kadıköy’e geçişini kutlamak amacıyla, Anadolu yakasındaki sinemaseverleri bir araya getiren parti yedi ayrı mekana yayıldı.
 • Filmekimi 212: Sinema, müzik ve dans tutkunlarını bir araya getiren parti, Public House Asmalımescit’te DJ Tarkan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Euroshort

Fil’m Hafızası’nın partnelerinden biri olduğu kısa film festivalleri ağı EuroShort’un Campus&Grant 2015 16-17 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

18-29 yaş aralığındaki sinemacıların katıldığı Campus&Grant bu yıl Sedicicorto Uluslararası Film Festivali kapsamında Forli, İtalya’da düzenlendi.

Campus&Grant 2015 kapsamında Avrupa seviyesinde kısa film marketlerinin durumu, kısa filmlerin prodüksiyonu ve dağıtımı, sunum eğitimi gibi konularda katılımcılara bilgi veriliyor.

EUROSHORT ÜYESİ FESTİVALLER:

 • AVANCA – International Meeting of Cinema, Television, Video and Multimedia – Portekiz
 • BuSho Film Festival – Macaristan
 • FEC Festival (Reus European Short Film Festival – İspanya
 • Glasgow Short Film Festival – İskoçya ( Birleşik Krallık )
 • In The Palace International Short Film Festival – Bulgaristan
 • Lviv International Short Film Festival Wiz-Art – Ukrayna
 • Sedicicorto International Film Festival – İtalya
 • Tabor Film Festival – Hırvatistan
fec
wiz-art
sedicicorto
glasgow-film-festival
tabor
avanca
in-the-palace
busho

 

Diğer Etkinlik Partnerlikleri

soho-house

baska-sinema

mama-shelter

Soho House İstanbul

Tematik Gece

Başka Sinema

Başka Çarşamba

Mama Shelter

Mama Loves Short Movies

maya-sahnesi

Maya Cüneyt Türel Sahnesi

13. Cuma

Kısa’ca Aşk

 

Sosyal Medya Desteği:

Dijital dünyanın içinde doğmuş bir platform olarak, sosyal medya mecralarımız aracılığıyla ürettiğimiz yaratıcı, bilgilendirici, katma değerli içerikler neticesinde 400.000’e yakın sadık bir takipçi kitlemiz oluştu. Sinema ve diğer sanat dallarının birbirlerinden beslendiğine ve ilham aldığına inandığımızdan; platformumuzun vizyonuyla örtüşen, aynı zamanda takipçi kitlemizi de bilgilendirmekten keyif alacağımız farklı kültür-sanat etkinliklerine sosyal medya sponsoru olarak destek veriyoruz. Bugüne kadar tasarımdan film festivallerine, sosyal sorumluluk projelerinden sergilere ve film lansmanlarına kadar pek çok alandaki etkinliğin sosyal medya sponsorluğunu üstlendik.
Referanslar
mustang_poster
whiplash
sivas
Mustang
Kurmaca Film – Whiplash
Sivas
youre_next
alldesignistanbul-logo
mindbody
Bir Film – You’re Next
Alldesign İstanbul 2013-2014-2015
Mind Body Festival 2013
!f istanbul 2011
if-istanbul
!f istanbul 2011

 

İçerik Yaratma:

Her şeyin çok hızlı tüketildiği bu dijital çağda kendimizi anlatabilmek ancak iyi bir içerik ile mümkün. Alternatif ve keşfettirmeye odaklı içerikleriyle fark yaratan bir platform olarak; film analiz ve eleştirilerinin yanı sıra özel dosya konularını içeren özgün içeriklerimizi hem kurumsal dergimiz Fil’m Hafızası Mag’da sinemaseverler ile buluşturuyor hem de güçlü partnerlikler ile farklı platformlara taşıyoruz. Böylece platformların hedef kitlelerinin ilgisini çekebilecek sinema içerikleri oluşturuyor ve partnerlik yaptığımız platformların da sinema odaklı ihtiyaçlarını karşılayarak zenginleştirmeye katkıda bulunuyoruz.
Fil’m Hafızası Mag:
İlgiyle takip edilen sinema içeriklerimizi artık Fil’m Hafızası Mag dergimizle de sinemaseverlere ulaştırıyoruz. Tüm içeriği ve tasarımı gönüllü ekibimiz tarafından hazırlanan ve üç ayda bir yayınlanan dergimizde; özel dosyalardan sinema dünyasından ünlü isimlerle röportajlara, analiz ve eleştiri yazılarından kültür sanat haberlerine kadar dopdolu bir içerik sunuyoruz. Dergimizi ücretsiz olarak, çoğunluğu İstanbul’da olmak üzere 100’den fazla mekanda, sinema ve sanatseverlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.
Referanslar
fhmag
listelist
bantmag
Fil’m Hafızası Mag
Liste List
Bant Mag – Hafıza Hapı
kultur_mafyasi
kultur_mafyasi
2f
Kültür Mafyası
Radyo Eksen
2F Magazine

 

Sinema Eğitimi:

Bahsettiğimiz tüm çalışmalarımızın temelinde “iyi bir sinema bilgisi” yatıyor.Ülkemizde sinema algısını geliştirmenin, izlemek ve okumanın da ötesinde bu alandaki eğitimlerin artmasıyla mümkün olacağına inanıyoruz. Bu kapsamda “Film Çözümlemeleri Atölye”sini hayata geçirdik. Eğitimlerimizi kurumların iç iletişim ve çalışan motivasyonu çalışmalarına entegre edebildiğimiz gibi bireysel gruplara da eğitim veriyoruz.Her bölümü 2 ay süren toplam 6 aylık sinema eğitimlerimiz; sinemaya giriş, film çözümleme,  film yapım ve yönetimi olmak üzere 3 ana başlıkta gerçekleşiyor. Atölyenin katılımcı sayısı 15-20 kişi arasında değişiyor.

Referanslar

garanti-bankasi

Garanti Bankası Sinema Kulübü

Sinemaya Giriş, Film Çözümleme, Film Yapım ve Yönetim