Berlin Film Festivali’nde dünya gösterimini yapan ‘’The Golden Glove’’ Japonya, İspanya ve İtalya dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde sinemaseverlerle buluşacak.

‘’The Golden Glove’’ Altın Ayı ödüllü Fatih Akın’ın Berlin Film Festivali’nde dünya gösterimini yapan son filmi. Gerçek bir seri katil hikayesini anlatan filmin Berlin gösteriminin ardından, birçok ülkede sinemaseverlerle buluşması için dağıtım anlaşmaları yapıldı. ‘’The Golden Glove’’ Fransa ve Almanya’nın ardından Japonya, İspanya, İtalya, Benelüks ülkeleri ve Yunanistan için de dağıtım anlaşmaları yaparken, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Baltık ülkeleri ve İzlanda’da da dağıtımcı bulmayı başardı.

Peki filmin konusu ne?

1970’lerde geçen film, Hamburg’un ‘’red-light’’ sokağında dört kadını öldüren seri katil Fritz Honka’nın gerçek hikayesini anlatıyor. Filmin senaryosu Heinz Strunk’un aynı adlı romanı temel alınarak yazılmış. Filmin merkezinde Fritz Honka’nın favori barı ‘’Golden Glove’’ yer alıyor. Jonas Dassler tarafından canlandırılan Honka, hayatta kaybedenler tarafında yer alan ve acıklı bir yaşam süren birisidir. Yalnız kadınların peşine takılan Honka’dan hiçbir resmi görevli şüphelenmez, zira zararsız görüntüsü seri katil profiline hiç uymamaktadır.

Fatih Akın ‘’Duvara Karşı’’ ile 2004 yılında Berlin’de Altın Ayı ödülünü kazanmıştı. 2007 yılında ise ‘’Yaşamın Kıyısında’’ ile Cannes’da en iyi senaryo ödülünün sahibi olmuştu. ‘’Soul Kitchen’’ ile 2009 yılından Venedik Film Festivali’nde Jüri özel ödülünü kazanan Akın, ‘’The Cut’’ ile 2014 yılında yine Venedik’te yarışmıştı. 2017 yılında ise ‘’In the Fade’’ Cannes’da yarışmış, Diane Kruger en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanmıştı. ‘’In the Fade’’ Golden Globe ödüllerinde de yabancı dilde en iyi film ödülünü kazanmıştı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.