Gelecek yıl 15 Şubat – 4 Mart 2018 tarihleri arasında 17.si düzenlenecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin merakla beklenen 2018 programından ilk filmler açıklandı!

15 – 25 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da, 1 – 4 Mart 2017 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 2018 programından ilk tüyolar gelmeye başladı!

Sean Baker’ın Oscar’a adım adım yürüyen son filmi The Florida Project, Rungano Nyoni’nin ödüllere doymayan İngiliz bağımsızı I Am Not a Witch ve John Cameron Mitchell’ın punk rüyası How to Talk to Girls at Parties, festival mutfağından sızan ilk filmler oldu.

Masumiyetin ve Yaşamın Şarkısı Gibi

İki yıl önce Iphone ile çektiği Tangerine ile sıradışı bir başarı yakalayan Sean Baker‘ın yılın en iyileri listesinden düşmeyen son filmi The Florida Project, İstanbul’da ilk kez !f İstanbul‘da seyirciyle buluşacak. Çoğu Amerikalının düşünmek ve hatta görmek istemeyebileceği hayatlara odaklanan filmleriyle tanınan, mikro bütçeli hikâye anlatımının ustası Sean Baker, 6 yaşındaki Moone ve arkadaşlarının gözünden zorlu ve çıkışsız görünen yetişkinler dünyasını anlatıyor. “2017’nin en iyileri” listelerinin de vazgeçilmezlerinden.

The Guardian‘ın “Masumiyetin ve yaşamın şarkısı gibi

The Daily Mail‘ın “Bu yılın hafızaya kazınan, en iyi filmlerden biri

Empire‘ın “Tüm canlılığı ve enerjisiyle perdeden taşıyor

sözleriyle övdüğü The Florida Project; amatör çocuk oyuncuların perdede adeta ışıldayan performansları ve Willem Dafoe‘nun Oscar’a göz kırpan oyunculuğuyla da heyecan uyandıran, enerjik ve renkli bir film.

Neil Gaiman Uyarlaması Punk Filmi!

!f İstanbul‘un Türkiye prömiyeriyle karşılayacağı filmlerinden How to Talk to Girls at Parties ise, ilk filmi Hedwig and the Angry Inch‘ten (2001) bu yana, Shortbus (2006) ve Rabbit Hole (2010) gibi farklı denemeleriyle karşımıza çıkan, Amerikan sinemasının yaramaz çocuğu John Cameron Mitchell‘ın son çılgınlığı. Film, “Sandman“, “The Good Omens“, “American Gods” gibi kült romanların yaratıcısı Neil Gaiman‘ın kısa öyküsünden uyarlandı. Hikaye, 70’lerin sonundaki Londra’da geçiyor ve Sex Pistols‘ın büyüsüne kapılmış bir grup gencin müzik ve aşkla dolu dünyasını anlatıyor. Elle Fanning ile Alex Sharp‘ın başrolünde olduğu, Nicole Kidman‘ın ise punk kraliçesi Boadicea’yı canlandırdığı film, Sandy Powell’ın kostüm tasarımı ve özellikle soundtrack’iyle yılın en sıradışı yapımlarından biri olmaya aday.

Cadılar Kampında Bir Kız Çocuk

Türkiye’de ilk kez gösterilecek !f İstanbul filmlerinden bir diğeri ise, Zambiya’da büyücülükle suçlanan bir kızın trajik hikâyesini hiciv dolu bir dille ve büyüleyici bir güzellikte anlatan, yılın ödüllere doymayan İngiliz bağımsızı I Am Not a Witch. Rungano Nyoni‘nin ilk yönetmenlik denemesiyle Cannes‘da merhaba dediği, ardından BFI London, Sundance gibi önemli festivallerin de programlarından eksik etmediği bu çarpıcı film, seyirciyi Zambiya ve Gana’da halen var olan cadılar kamplarının kapılarını aralıyor ve büyüyle suçlanan, kaçtığı takdirde bir keçiye dönüşeceği korkusuyla bir cadı kampında zorla tutulan dokuz yaşındaki bir kız çocuğun yaşadıklarını anlatıyor. Variety, I Am Not a Witch için “Ender rastlanan bir ilk film cesareti. Heyecan verici!” diyor. Film, batıl inançlar, kadın kaçakçılığı ve düşmanlığına, hicvi elden bırakmayan büyülü gerçekçi bir bakış sunuyor.

17. Kez Bağımsız!

Mars Cinema Group ortaklığında gerçekleşecek ve yılın en çok konuşulan filmlerinin Türkiye galalarına ev sahipliği yapacak 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 2018’in 15 Şubat’ında İstanbul’da başlayacak ve 1 Mart’ta Ankara’ya ve İzmir’e uğrayarak 4 Mart’ta sona erecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.