Aziz Nesin’in unutulmaz roman kahramanı “Zübük” tekrar sinemaya uyarlanıyor. Film Eskişehir- Odunpazarı’nda, Ezel Akay yönetmenliğinde çekilecek.

12670624_247754685573219_7959145042681809256_n

Yönetmenliğini Ezel Akay’ın yapacağı filmin senaristi Haldun Çubukçu. Sanat yönetmenliğini ise Naz Eray’ın yapacağı Zübük’ün başrol oyuncusu ve diğer rollerinin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Ezel Akay’ın filminin ise daha kara mizah tarzında ele alındığı ve Amerika’nın Türkiye’ye girdiği, süt tozları, lolipoplar, naylon kadın çoraplarının renkli birer ayrıntı olduğu filmde döneme ait bütün özellikler es geçilmeden şenlikli bir şekilde, müziğin de katkısıyla yeniden kurgulanıyor. Film, sloganında Aziz Nesin’in kitapta vurguladığı “Hepimiz Zübük olmasaydık Zübük olmazdı.” temasını taşıyor.

Eskişehir Odunpazarı’nda belediyenin de katkısıyla çekimlerine yakında başlanacak olan filmin, gelirinin bir kısmının Nesin Vakfı’na bağışlanacağı öğrenildi.

945264_10153478595997308_9166683784989127645_n

Ezel Akay, film çalışmalarına ilişkin şunları belirtti:

50’lerin politik atmosferini hicveden bu romanın yeni bir sinema uyarlamasını yaparken, aslında romandaki karakterlerin, kasaba atmosferinin, Marshall yardımıyla başlayan derin Amerika hayranlığının ve Celal Bayar’ın ünlü sözü ‘Türkiye bir küçük Amerikadır!’ görüşünün izlerini taşıyacak bir komedinin çok eğlenceli ve ilham verici olacağını gördük. Zübük bir ‘Karakterler geçidi’dir. Yani romanda da söylendiği gibi Zübük’ün değil, onu ‘zübükleştirenlerin’ hikâyesidir. Eskişehir Odunpazarı’nda Belediyenin de desteğiyle yaratacağız bu ‘Kasaba’yı. Odunpazarı, neredeyse bu film için hazırlanmış bir ‘dekor’muş, bizim uğraşmamıza gerek kalmadan tüm mekânlar zaten hazırlanmış… Ali Nesin’in başkanlığındaki Nesin Vakfı da bu projenin ortağı! Tüm elde edecekleri gelir de tabii Nesin Vakfı’nın Çocuk Evi’ne, Matematik ve Felsefe Köyü’ne katkı sağlayacak. Film gişesi yükseldikçe projenin yapımcıları da vakfa ek kaynak yaratacaklar.

Zübük daha önce 1980 senesinde Kartal Tibet’in yönetmenliğinde, Atıf Yılmaz senaristliğinde sinemaya uyarlanmıştı ve başrolünü Kemal Sunal üstlenmişti.

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: http://zubukfilm.com/

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.