“Radikallikten söz edeceksek, ben büyük şirketlerin yaptıklarını radikal buluyorum. Ülkeyi baştan başa arabayla geçerken Amerika’ya bakıyorum, dokunulmamış neredeyse hiçbir yerinin kalmamış olması bana radikal geliyor.” 

Kelly Reichardt

 

nightmoves_screencomment_2

Kelly Reichardt’ın son uzun metraj filmi olan Night Moves (2013) karşımıza üç eko-aktivist karakteri çıkarıyor. 112 dakikalık yapımda onlarla birlikte Oregon’un nehirleri üzere kurulan HES’leri protesto etmek amacıyla gerçekleştirecekleri eylemi planlayıp, sonuçlarıyla yüzleşmelerini izliyoruz.

Eylemci kimliklerinin aksine hepimiz gibi insanlar ana karakterler. İnsanların alışılmış düzen kalıplarının ötesine çıkmasını isteyen, farkındalık yaratmak için üniversiteyi bırakmış olan Dena (Dakota Fanning), günümüzde eylemler ve götürdüğü noktalar üzerine “düşünmenin” bırakıldığını anlayan ve bu nedenle öfkeli olan Josh (Jesse Eisenberg) ve patlayıcılar konusunda uzman, eski bir denizci olan Harmon (Peter Sarsgaard). Reichardt’ın bizlere göstermek istediği, farklı toplumsal tabanların, söz konusu “düzene dur demek” olunca ortak paydada birleşebilmeleri.

İzleyiciyi yavaş yavaş kendisine dahil eden bir ritim duygusuna sahip olan film, ilk yarısında karakterlerin çevre sorunlarına olan tutumuna odaklanarak insan-çevre döngüsünü işlerken, ikinci yarısında kamerayı direkt insan ve iç güdülere çeviriyor.

Nehir üzerindeki hidroelektrik santrali patlatan karakterler eylem sonrasında haberleri izleyene kadar kısa süreli bir tebessüm yaşayabiliyorlar. Bu sırada bağımsız sinemayı, ana akım sinemadan ayıran en güzel detaylardan birine şahit oluyoruz. Yönetmen gişe getiren büyük aksiyon sahnelerinden kaçınıyor ve bizlerin sadece patlamanın sesini duymamıza izin veriyor. Patlamanın büyüklüğünü karakterlerin ifadelerinden anlıyoruz ve durumu onların gözünden “doğal” karşılıyoruz.

Night-Moves-533514

Gerçekleşen eylemin sonucunda çevrede kamp yapan birinin kaybolması, eylemin yeterince ses getirmemesi ve konuşulanın sadece kaybolan kampçının hikayesi olmasıyla birlikte hikayenin ikinci yarısına geçiyoruz. Eylemleri istedikleri kadar dünyayı sarsmayan karakterlerin, kaybolan kampçının ardından kendi vicdanlarıyla baş başa kalmaları ve herkesin kendine zarar gelmemesi için en iyi planı tercih etmesi.

İçerisinde bulundukları zor durumlar karşısında insanın gerçek karakterinin ortaya çıkmasını anlatan filmde sonlara doğru karakterler birer kahraman olmaktan çıkıp, karanlık yönlerini bizlere gösteriyor. Bu sebepten Night Moves, bir nevi dram-gerilim filmi olmanın ötesinde, bir karakter filmi ve izlenmeyi hak ediyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.