“Eskimeyen Filmler” adı altında gerçekleşecek programda, Yeşilçam’ın unutulmaz klasiklerinden modern Türk sinemasının ödüllü filmlerine kadar 22 film yeniden sinemaseverlerle buluşacak.

Eskimeyen Filmler programında;

KlasiklerGizli HazinelerToplumsal Gerçekçi Sinema ve Yeni Türk Sineması olmak üzere dört ana başlık bulunuyor. Bu dört başlık altında

Atıf Yılmaz,

Derviş Zaim,

Duygu Sağıroğlu,

Ertem Eğilmez,

Ertem Göreç,

Halit Refiğ,

Lütfi Akad,

Memduh Ün,

Metin Erksan,

Özcan Alper ve

Semih Kaplanoğlu gibi Türk sinemasının önemli yönetmenlerinin imzasını taşıyan filmlere yer verilecek. Program kapsamında ayrıca “Türk Sineması’nda Toplumsal Gerçekçilik”, “Yeşilçam’da Nostalji ve Melodram” ve “Türk Sineması’nda Yeni Arayışlar” başlıklarıyla üç panel de düzenlenecek. Her gösterim öncesi çeşitli akademisyen ve yazarların sunumlarının yer alacağı programda, panellerle birlikte Yeşilçam’ın günümüzde insanların duygu topografyalarında nasıl karşılık bulduğu da tartışılacak.

Bilim ve Sanat Vakfı, Türk Sineması Araştırmaları (TSA) ve İstanbul Modern Sinema işbirliği, Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ve Fanatik Film’in katkılarıyla Türk sinemasının eskimeyen filmleri, 8-13 Mayıs tarihleri arasında  sinemaseverler ile buluşacak.

Etkinlik Takvimi:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.