Ercan Kesal’ın yönetmen koltuğuna oturduğu ilk filmi Nasipse Adayız’ın Türkiye prömiyeri, İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirilecek.

Dünya prömiyerini pandemi öncesinde Ocak ayında Avrupa’nın önemli festivallerinden Rotterdam Film Festivali’nde yapan, Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği, ilk uzun metraj filmi Nasipse Adayız’ın Türkiye prömiyeri 39. İstanbul Film Festivali’nde yapılacak. COVID-19 salgını nedeniyle ertelenen İstanbul Film Festivali, Ulusal Yarışması 17-28 Temmuz tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak.

Ulusal Yarışma ödülleri ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü için yarışacak olan Nasipse Adayız’ın Türkiye prömiyeri ve festivaldeki tek gösterimi 24 Temmuz Cuma akşamı saat 21.00’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Ulusal Yarışma’da ödül kazanan filmler, 28 Temmuz Salı akşamı Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenecek Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Türkiye-Sırbıstan ortak yapımı, Kesal’ın aynı adlı romanından uyarlanan Nasipse Adayız, İstanbul’da bir belediyenin başkan aday adayı olan doktor Kemal Güner’in bir günde geçen trajikomik hikayesini konu alıyor. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen Kesal, aynı zamanda filmin başrolünde de yer alıyor. Filmde Kesal’a Selin Yeninci, İnanç Konukçu ve Muttalip Müjdeci’nin yer aldığı filmde Nazan Kesal da konuk oyuncu olarak karşımıza çıkıyor.

Yapımcılığını Ay Yapım, Poyraz Film, Thalia Production ve Living Pictures gerçekleştirdiği film Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Sırbistan Film Fonu tarafından desteklendi. Filmin görüntü yönetmenliğini Barbu Balasoiu üstlenirken, Ali Aga kurgusunu ve sanat yönetmenliğini yaptı.

Görülmüştür, Bulantı ve Uzak filmlerinde başarılı performanslara imza atan Kesal, 2018 yılında Fındıktan Sonra isimli bir belgesel çekti. Belgesel, Düzce’nin Çiçekpınar köyünde geçen belgesel, 1930’lardan 2000’lere tarımsal emeğin nasıl değiştiğini, köyün toplumsal yapısının nasıl dönüştüğünü irdeliyor. Ayrıca oyuncu Mahmut Fazıl Çoşkun’un Anons, Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da ve Üç Maymun filmlerinin senaryosun da katkıda bulundu.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.