equilibrium2072 yılında, Üçüncü Dünya Savaşı’ndaki yıkımın ardından kurulan totaliter sistemin hüküm sürdüğü Libria şehrinde, barış ve düzeni korumak için, vatandaşlar duygularını yok edip itaat etmelerini kolaylaştıran “Prozium” adlı ilacı içmekle yükümlüdür. İnsanların duygularını harekete geçirebilecek her türlü materyalin yasak olduğu bu şehirde, eğer mutluysanız tutuklanabilirsiniz, evinizde bir sanat eseri ya da kitap bulundurursanız suç işlemiş sayılırsınız ve güvenlik görevlileri bir anda kapınızda belirebilir. Üst düzey bir güvenlik elemanı olan John Preston (Christian Bale) da kurallara karşı gelenleri bulup yok etmekle görevli bir rahiptir. Görevini başarıyla yerine getiren Preston, karısının “hissetme suçu”ndan ötürü öldürülmesinin ardından sistemi yavaş yavaş sorgulamaya, kendi “Prozium” dozunu es geçerek yepyeni bir dünyanın kapılarını aralamasıyla rahip kimliğinden uzaklaşmaya başlayacaktır. Yönetmenliğini Kurt Wimmer’ın üstlendiği filmin aksiyon sahneleri Matrix serisi ile çokça karşılaştırılmış olsa da film; kitapların, müziğin ve hislerin olmadığı bu distopik gelecek tasvirini başarılı bir biçimde işlemiştir.

 

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Kurt Wimmer                                                                                                                                                   Oyuncular: Christian Bale, Sean Bean, Emily Watson

Selin Körel
1990 yılının Ağustos ayında Adana’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik bölümü mezunu. Sinemayla ilk kez 6 yaşında 101 Dalmaçyalı filmini izleyerek tanıştı, o günden beri sinemadan vazgeçemiyor. Kadıköy sokaklarını, yeni yerler keşfetmeyi ve kedileri seviyor.

Yorum yaz