Sinemaya erişim fiziksel engeli olmayanlar için oldukça kolay ancak buna rağmen ülkemizde sinema salonlarına ve festivallere katılım oranı dünya ortalamasının çok altında. Peki ya engelleri yüzünden çok istemesine rağmen sinemaya gidemeyenler? 24-29 Mayıs tarihlerinde ülkemizde bir ilk gerçekleşecek. İşitme ve ortopedik engellilerin erişebildiği ilk film festivali olan Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl işaret dili ve ayrıntılı altyazılı olarak Ankara’da gerçekleşecek.

Kuzular Firarda (2)

Her ikisi de erişilebilir mekanlar olan Goethe-Institut Ankara ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda gerçekleşecek festivalde filmler, görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösteriliyor.

Festivalin küçük takipçilerine özel Çocuklar İçin programında, çocuklara özel yine birbirinden renkli karakterlerin bulunduğu seçkiler ziyaretçilerini bekliyor.  Kuzular Firarda Shaun the Sheep Movie, Küçük Prens The Little Prince, Minik Kuş Yellowbird ve Sevimli Ejderha: Kokonat Coconut: The Little Dragon programda gösterimi yapılacak filmler.

Her sabah 10.00’da ücretsiz olarak gerçekleşecek çocuklara özel gösterimler sırasında görme, işitme ve ortopedik engeli bulunan çocuklar, görebilen duyabilen yaşıtlarıyla birlikte aynı salonda film izleyebilecekler.

Duygular Canlanıyor! Animasyon Atölyesi ile çocuklar kendi animasyon filmlerini yapıyor

Animasyon Atolyesi (2)

Bu yıl da işitme engelli çocuklara kendi animasyon filmlerini üretme fırsatı verecek Duygular Canlanıyor! Animasyon Atölyesi onların sinema yoluyla kendilerini ifade etmelerini ve sanatsal yaratıcılıklarını ortaya koymalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

27 Mayıs Cuma günü, Ulucanlar Cezaevi Kültür Sanat Merkezi’nde, bir işaret dili çevirmeninin eşliğinde gerçekleşecek atölyenin eğitmenliğini canlandırma sanatçısı Işık Dikmen yapıyor.

Katılımın ücretsiz olduğu atölyeye başvuru ve ayrıntılı bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Otizm Dostu Gösterim 27 Mayıs Cuma 12.00’de Goethe-Institut Ankara’da gerçekleşecek

Kucuk Prens (7)

2015’te daha kapsayıcı olmak adına gerçekleştirilen Otizm Dostu Gösterim, otizm spektrum bozukluğu olan çocuk ve gençlerin yakınları ile birlikte film izleme imkânı sağlıyor. Bu seneki özel gösterim kapsamında Küçük Prens The Little Prince isimli canlandırma film, loş ışıklı bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilecek. Öncesinde herhangi bir tanıtım filmi veya reklam gösterimi yapılmayacak; seyirciler salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecek, diledikleri gibi hareket edebilecekler. Gösterim 27 Mayıs Cuma günü 12.00’de Goethe-Institut Ankara’da gerçekleşecek.

Dördüncü kez perdelerini açan festivalde bu yıl da tüm gösterim ve etkinlikler ücretsiz gerçekleştirilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen festivalin bu seneki ana destekçisi ise Açık Toplum Vakfı.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.