KısaKes, ekim ayında sinemaseverleri 99 ülkeden 2012 film arasından seçilen, genç sinemacıları ve kısa filmleri buluşturuyor. Sinemaseverler hem başvuran 2012 filmden seçilen özel yarışma seçkisini, hem de dünya çapında pek çok başarıya imza atmış kısa film yönetmenlerinin KısaKes’e katılan kısa filmlerini bir arada izleme ve sinemacılarla tanışma fırsatı yakalıyor.

Festival sırasında, sinemaseverler Yarışma Seçkisi’ni izlemekle kalmayıp, filmlere oy vererek ödüle ortak oluyor. 9 ülkeden 10 kısa filmin finale kaldığı yarışma bölümü jüri koltuğunda ise bu yıl başarılı Oyuncu ve Yönetmen Onur Saylak, Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Başkanı Nazlı Eda Noyan, Oyuncu Metin Akdülger, Tel-Aviv Kısa Film Festivali Direktörü Danielle Angel ve Budapeşte Kısa Film Direktörü Tamas Gabeli yer alıyor.

Bu sene de sinema sektörünün uluslararası yabancı ve yerli önde gelen isimleri deneyimlerini ilk ağızdan ustalık sınıfları, atölyeler ve söyleşiler aracılığıyla katılımcılara aktarırken; Türkiye’nin ilk kısa film endüstri platformuyla genç sinemacı ve sanatseverler sektörün özel isimleri ile tanışma olanağı yakalıyor. BluTV, Burak Aksak, Murat Cemcir, Doğu Demirkol, Beyti Engin, Ceylan Özgün Özçelik bu isimlerden yalnızca bazıları. Festival; etkinliklerini Silüet Sahne başta olmak üzere İstanbul’un Beyoğlu ve Kadıköy semtlerinde gerçekleştiriyor. Tüm gösterim ve etkinliklerde İngilizce-Türkçe çeviri mevcut olacak.

Üretmek isteyen gençlere destek olabilmek amacıyla yola çıkan KısaKes, bu sene ilk kez düzenlenecek ‘Niş Atölye’ ile tüm yaşam sahası sinema olanlar için; kolektif çalışma ve karşılıklı öğrenme ruhuyla ürün yaratmaya odaklı özel bir program sunuyor. Levent Kazak ve Ezel Akay’ın başvuran kısa film fikirlerinden seçeceği 8 katılımcı ile gerçekleştireceği bu atölyede başarılı isimler ile birebir çalışma fırsatı bulurken üretmenin keyfine varıyor. Atölye başvuruları www.kisakes.org adresinden gerçekleştirilebiliyor.

Saraybosna Film Festivali ile ortak olarak gerçekleştirilen, bu sene jürisinde Burak Çevik, İpek Tugay ve Asja Krsmanovic’in yer aldığı, kazanan kısa film projesinin dünya prömiyerini Saraybosna Film Festivali’nde gerçekleştireceği Pitching Platformu ile kısa film projelerinin filmleşmesine destek veriliyor.

17 Ekim Çarşamba gecesi BKM Mutfak Uniq İstanbul’da gerçekleşecek olan festivalin gala gecesinde finale kalan uluslararası yönetmenler arasından 6 kısa film sinemaseverlerin katılımıyla unutulmaz bir gecede ödülleriyle buluşuyor.

Sinemaseverler festivale katılmak için www.kisakes.org adresinden detaylı bilgiye ulaşabilir.

Yazar Hakkında

Ekin Taneri

1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.