Nijerya asıllı İngiliz oyuncu Adewale Akinnuoye-Agbaje’nin ilk yönetmenlik denemesi olan ‘’Farming’’, Akinnuoye-Agbaje’in kendi hayat hikayesini anlatıyor.

Edinburgh Film Festivali’nden ödülle dönen ve Adewale Akinnuoye-Agbaje’nin ilk yönetmenlik denemesi olan ‘’Farming’’, siyahi bir gencin vahşi ve ırkçı bir topluluktaki sevgi ve aidiyet arayışının hayret verici, gerçek hikayesini anlatıyor. Akinnuoye-Agbaje ‘’Farming’’de kendisinin Londra’da geçirdiği zor ve belalı gençlik yıllarının hikayesini beyazperdeye aktarmış. Filmin ismi ‘’Farming’’ ise 1960 ve 1970’li yıllarda İngiltere’de yaygın olan, Nijeryalı ailelerin çocuklarını gayrı-resmi şekillerde evlatlık vermesinden geliyor.

Akinnuoye-Agbaje’nin ailesi 1967 yılında Londra’da öğrenci iken, kendisini korkunç derecede dar görüşlü beyazların çoğunlukta olduğu bir liman kasabası olan Tilbury’de işçi sınıfından beyaz bir aileye evlatlık olarak veriyor. Akinnuoye-Agbaje o dönemde, kasabanın yerlisi çocukların ailelerinden aldıkları güçle bitmek bilmeyen fiziki saldırılarına maruz kalıyor. Derisinin rengini kendisine zarar verdiğini gören ve aslında kendisini bir beyaz olarak gören Akinnuoye-Agbaje şiddet dolu bir yaşama adım atıyor ve şöhreti yayılıyor. Daha sonra kendisini, ona hayatı zindan eden yerel bir ırkçı gruba katılırken buluyor ve bir süre sonra da o grubun lideri oluyor.

‘’Farming’’ kadrosunda Damson Idris ile beraber Kate Beckinsale, John Dagleish, Gugu Mbatha-Raw, Jaime Winstone, Genevieve Nnaji ve Zephan Amissah yer alıyorlar. Filmin büyük ödülle döndüğü Edinburgh Film Festivali’nde Damson Idris de en iyi oyuncu ödülünü almıştı. Filmin ilk fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.