Echoes of Fear (2018) katıldığı festivallerden olumlu eleştiriler almış bağımsız bir korku filmi. İşin içinde büyük şirketler ve teknik imkânları olmadan korkutmayı başarabilmek sıkı çalışmayı gerektirir. Şunu söyleyebilirim ki film korkutmanın hakkını veriyor. Üstelik filmin yönetmenleri olan Laurence Avenet-Bradley ve Brian Avenet-Bradley’in hâlihazırda yaşamaya devam ettikleri evlerinde başlarına gelen olaylardan ilham alarak bu filmin senaryosunu yazdıklarını öğrendiğinizde korkunuz ikiye katlanıyor.

Film, korku filmlerinde izleyici korkutmak için kullanılan iki yöntem olan aniden beliren korkunç suratları ve her an bir şey çıkacağını düşündürten gerilimi bol bol kullanıyor. Üstüne, filme adını veren esrarengiz sesleri de ekleyince korku kaçınılmaz oluyor. Filmle ilgili olarak, sinema salonlarına giden Türk seyirciyi bir de sürpriz bekliyor. Ben filmin sonuna kadar oyuncuları arasında bir de Türk oyuncu olduğunu bilmiyordum. Filmin sonunda akan yazılar arasında, hem de bağımsız bir Amerikan filminde Türk bir oyuncunun ismini görmek beni şaşırttı. Bu oyuncunun filmin temel karakterlerinden biri olan ve Amerika’da yaşayan Elif Savaş olduğunu da buradan haber verelim.

Filmin konusuna gelirsek, Alysa dedesinin ölümü üzerine ona kalan evi tadilattan geçirip satmak üzere dedesinin evine yerleşir. Ancak evde kalmaya başlamasıyla garip olaylara tanık olmaya başlar. Evin borularından ve telefon hatlarından ürkütücü sesler gelmekte, geceleri ise bir kedinin acı acı miyavlamaları duyulmaktadır. Alysa evde kalmaya devam ettikçe tanık olduğu garip olaylar daha da korkunç hale gelecek ve kimi zaman gerçek mi yoksa rüya mı olduğunu anlayamadığı görüntüler görmeye başlayacaktır.

Alysa dedesinin evinde kendini tedirgin eden olaylar yaşarken çoğunlukla yalnızdır. Hafta sonları onu ziyarete gelen erkek arkadaşı Brandon, Alysa’nın kuruntu yaptığını düşünmektedir. Alysa’nın yaşadıkları bir süre sonra çığırından çıkmaya başladığında ise ona destek olmak için en yakın arkadaşı Steph yanına gelir. Alysa ve Steph evin bahçesini, bodrum katını, çatı katını inceledikçe anlam veremedikleri şeylerle karşılaşırlar. Kayıp genç kız ilanları, kutuların içinden çıkan garip eşyalar, Alysa’ya dedesinin ölümünden önce evdeki gariplikleri fark ettiğini ve dedesinin bu gariplikleri çözmeye çalıştığını düşündürtür. Alysa dedesinin huzur içinde uyuyabilmesini sağlamak için dedesinin yarım bıraktığı işi tamamlamaya ve korkularının üstüne gitmeye karar verir.

Oyuncu kadrosunda Trista Robinson, Marshal Hilton, Hannah Race, Paul Chirico ve Elif Savaş’ın yer aldığı bu yüksek tempolu yapıma tüm gerilim severleri davet ederim!

Filmin Künyesi

Yönetmen: Laurence Avenet-Bradley, Brian Avenet-Bradley

Yazar Hakkında

Ezgi Ulukoca

15 Şubat 1984’te Eskişehir’de doğdu. Ertesi gün hava çok soğuktu, evden çıkmadı. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, avukattır. Sinema ve edebiyat ile ilgilenir. Seyahat etmeyi, bir de çillerini çok sever. Ayaklarının altından gıdıklanır, viskiyle arası yoktur. Kerevize bayılır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.