East Side Sushi (2014)

Anthony Lucero’nun yazıp yönettiği, kadrosunda Diana Elizabeth Torres ve Yutaka Takeuchi gibi oyuncuları barındıran, ilham verici konusuyla da sinemaseverlerin ilgisini çeken East Side Sushi (2014); düşük gelirli, Latin kökenli Juana’nın bir Japon restoranında çalışmaya başladıktan sonra sushiye ilgi duyması ve sushi şefi olmak istemesini konu alır. Etnik kökeni ve cinsiyeti nedeniyle sushi şefliğine uygun bulunmayan Juana, ailesi dâhil birçok kişi tarafından engellenmeye çalışılır. Fakat hayalleriyle arasına kimsenin girmesine izin vermeyen, herkesle eşit haklara sahip olup yalnızca yeteneği ve sunduğu sushilerle değerlendirilmek istenen genç kadın, her şeye rağmen hayallerinden vazgeçmeyerek izleyiciyi kendini keşfettiği bir yolculuğa çıkarır.

Bir restoranda bulaşıkçı olarak çalışan Juan’ın zamanla Fransız bir şefe dönüşme öyküsünü anlattığı bir senaryo yazmaya başlayan Anthony Lucero, hiç kadın sushi şefi görmediğini fark etmesi üzerine hikâyede ve ana karakterde değişiklik yaparak East Side Sushi filminin temellerini atmıştır. Cinsiyet ayrımcılığı ve ulusal köken temaları üzerine kurduğu, bütçesini de düşük tuttuğu bu yapımla birçok eleştirmenden yüksek not almıştır.

Film, Arizona Uluslararası Film Festivali, Beloit Uluslararası Film Festivali, Cinequest San Jose Film Festivali, Miami Film Festivali ve Napa Film Festivali dahil birçok festivalden “En İyi Film”, “En İyi Hikâye” ve “En İyi Kadın Oyuncu” gibi dallarda toplamda on ödülle dönmüştür.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Anthony Lucero
Oyuncular: Diana Elizabeth Torres, Yutaka Takeuchi

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.