Başrolünde Cüneyt Arkın‘ın yer aldığı 1982 yılında yapılan Dünyayı Kurtaran Adam dünyada Türk yapımı Star Wars olarak biliniyor.Dönemin teknik yetersizliklerinden dolayı pek çok sahnesi eğlenceli kabul edilen filmin son kopyası film tarihçisi Ed Glaser tarafından yeniden düzenleniyor

Yeşilçam, bir dönem boyunca yabancı filmlerin uyarlamasıyla Türk sinema izleyicisine çeşit sunmaya çalışmıştı. Dünya seyircisi üzerinde büyük etki bırakan Star Wars filminin etkileri de Türk sinemasında Dünyayı Kurtaran Adam ile ortaya çıktı.

Hollywood yapımlarının “uyarlanan” versiyonlarını toplayan ve bu konuda bir uzman sayılan Ed Glaser filmin son “orijinal” kopyasını bulmayı başardı. Ed Glaser, internet üzerinden Great Big Story tarafından paylaşılan bir videoda, daha önce böyle bir filme denk gelmediğini, karşılarında görsel olarak çok farklı ve canlı bir yapım olduğunu dile getiriyor. Eşsiz olarak tanımladığı bu filmi tekrar sinemalarda gösterebilmek için çalışmalara başlayacağını söylüyor.

Glaser’ın filme dair görüşlerini ve A New Hope’dan alınan kısımları aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.