Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok kültür sanat etkinliği iptal edildi; film festivalleri bilinmeyen bir tarihe ertelendi. Bu durumda Filmmmor ve Documentarist belgesel severler için çevrimiçi film günleri düzenleme kararı aldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak ilan ettiği  Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle insanların bir araya geldiği toplu etkinlikler, festivaller ve konserler birbirin ardına iptal edilmeye başlandı. Türkiye’de  iptal edilen festivallerden biri de 16 Mart’ta İstanbul’da izleyiciyle buluşması planlanan 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ydi. Fiziki olarak düzenlenemeyen Filmmor ve  Türkiye’nin en büyük belgesel temelli festivali olan Documentarist, her gün ücretsiz olarak bir filmi gösterime açtı.

Filmmor, 14 Mart’ta başladığı çevrimiçi gösterimler kapsamında ilk gün İsyan-ı Nisvan filmini ikinci gün de 70-80-90 Masum Küstah Fettan belgeselini paylaştı. Filmmor ekibi sosyal medya hesaplarından yaptıkları duyuruda filmlerin her gün saat 16.00’da paylaşılacağını ve bir sonraki gün saat 16.00’ya kadar izlenebileceğini söyledi. Festivalin son paylaştığı film ise Alice Guy-Blaché’nin 1906 yılında çektiği The Consequences of Feminism oldu.

Documentarist de koronavirüs salgını her gün yeni bir filmle selamlıyor. 14 Mart’ta Yann Arthus-Bertrand‘ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2015 yapımı İnsan (Human) belgeselini paylaşan Documentarist, ikinci gün için de Lübnan yapımı “Geride Kalanlar”  (Mayyel ya ghzayyel) (2016) belgeselini sinemaseverlere sundu. Üçüncü günde ise Ekrem Heydo‘nun ödüllü belgeseli “Halabja – The Lost Children” (2010) belgesel severlerle buluştu.

Çevrimiçi Film Günlerini Takip Etmek İsterseniz Documentarist ve Filmmor’un Sosyal Medya Hesaplarını Aşağıdan Görebilirsiniz 

Filmmor

Documentarist 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.