1968’in 50. Yılında Filistin ve Mohammad Bakri…

9-14 Haziran tarihleri arasında bu sene 11’incisi gerçekleştirilecek olan Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’ne Filistin ve 68’in 50. yılı temaları festival programına damgasını vuracak.

Filistin sinemasının en önemli isimlerinden belgeselci ve oyuncu Mohammad Bakri de festivale konuk olacak. Mohammad Bakri’nin Direniş Sineması ve Filistin konulu vereceği sinema dersinin yanı sıra yönetmenin Jenin Jenin (2002) filmi ile Sen Gittiğinden Beri (2005) belgesel filmi de gösterilecek.

Raed Andoni‘nin geçtiğimiz yıl Berlinale‘de En İyi Belgesel Ödülü’nün sahibi olan Hayalet Avcılığı (2017)Julia Bacha‘nın yönettiği Naila ve Başkaldırı (2017), Michel Khleifi’nin yönettiği Bereketli Hafıza (1980) filmleri de festival programı içerisinde yer alıyor.

1968’in 50. yılı olması sebebiyle dünyanın farklı ülkelerinden 1960’lı yılları anlatan filmler de Documentarist Belgesel Günleri’nde seyirci ile buluşturulacak. Festivalde ünlü Brezilyalı yönetmen João Moreira Salles‘ın yönettiği Yoğun Şimdinin İçinde’ye (2017) yer verildiği gibi Almanya, Yugoslavya, İtalya ve Türkiye’den filmler de festival programında yer alıyor.

Festivalde sinema, belgesel ve kurgu atölyelerinin yanı sıra sinema derleri, sunumlar ve söyleşilere de yer verilecek. Documentarist 11. İstanbul Belgesel Günleri’nin film gösterimleri için seçilen mekânlar Aynalı Geçit, Mimarlar Odası, Fransız Kültür Merkezi ve Kadıköy Sineması iken diğer etkinlikler ise Yapı Kredi Kültür Sanat, BiTiyatro, Tütün Deposu ve Dutch Chapel‘de gerçekleştirilecek.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.