Dünyanın en önemli rock gruplarından Rolling Stones’un ilk uluslararası sergisi dünyanın pek çok yerindeki hayranlarıyla buluşuyor. Grubun gitarlarından ikonik kostümlerine kadar 500 parça eser dört yıl boyunca 11 şehri gezecek.

LONDON, ENGLAND - JULY 06: performs live on stage during day two of British Summer Time Hyde Park presented by Barclaycard at Hyde Park on July 6, 2013 in London, England. (Photo by Dave J Hogan/Getty Images)

Rolling Stones’un başarılarla dolu geçmişine ışık tutmaya hazırlanan “Exhibitionism – The Rolling Stones” sergisinin açılışı Londra’nın ünlü Saatchi Galerisi’nde 5 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşecek.Grubun fanlarının merakla beklediği serginin bitiş tarihi ise Eylül 2016.

Müzik eleştirmenleri tarafından “dünyanın en büyük rock‘n’roll grubu” olarak anılan Rolling Stones’un 50 yıllık müzik kariyerinde kullanılan gitarlar, ikonik kostümler, günlükler ve kişisel eşyalara kadar pek çok objenin yer alacağı sergi, toplamda 1.750 m2 alanda kurulu dokuz tematik galeriden oluşacak. Yaratıcı tasarımlar ve interaktif teknolojilerle sergilenecek 500’ün üzerinde eser, sergi ziyaretçilerine grubun 50 yıllık sanat yaşamının portresini çizerek; 1960’larda Londra’da kurulmuş bir blues grubunun, milyonlara ilham veren kültürel ikonlara dönüşmesinin hikayesini anlatacak.

Hazırlıkları üç yıl süren sergi için grubun orijinal sahne tasarımları, daha önce sergilenmemiş gitarları, nadir bulunan kayıtları ve video görüntüleri, kişisel günlükleri, mektupları, sinematik sunumları, poster ve albüm kapakları bir araya getirildi. Bunların arasında Andy Warhol, Shepard Fairey, Alexander McQueen, Ossie Clark, Tom Stoppard ve Martin Scorsese gibi isimlerin işbirliğiyle üretilen eserler de bulunuyor. Londra’daki serginin Eylül 2016’da sona ermesinin ardından bu eserler dört yıl sürecek olan ve 11 şehri kapsayan bir dünya turuna çıkacak.

Some_Girls

Rolling Stones’un efsanevi vokalisti Mick Jagger sergiyle ilgili şöyle konuştu: “Uzun zamandır böyle bir projenin hayalini kuruyorduk. Doğru zamanda ve doğru büyüklükte olması gerekiyordu. Bu sergiye turne konserleri kadar önem veriyoruz.” Gitaristi Keith Richards ise “Bu Rolling Stones ile ilgili bir sergi olmakla beraber yalnızca grup üyelerine odaklanmıyor. Bizim gibi bir grupların kullandığı sahne arkası ekipmanlarını ve teknolojilerini de kapsıyor. Dolayısıyla çok ilgi çekici olacak.” sözleriyle heyecanını ifade etti.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.