Directors Guild of America Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Gecede büyük ödülün sahibi, bu sene isminden çokça söz ettiren, La La Land  isimli müzikaliyle yönetmen Damien Chazelle oldu. 

Chazelle konuşmasında Donald Trump’ın seyahat kısıtlaması nedeniyle ülkeye giriş yapamayan İranlı sinemacılara da değindi:

“Bu sektöre adım atar atmaz kimsenin konuşmadığı şeyleri konuşmak ve anlatmak gibi bir görev ediniriz. Bu oldukça kaygan bir zemindir ama aynı zamanda sanat karşıtı bir hale bürünmek de istemeyiz. Sanat düşünmek anlatmaktır, başka türlüsü düşünülemez” dedi.

32 yaşındaki yönetmen Chazelle ayrıca ay sonu düzenlenecek Akademi Ödülleri’ne damgasını vuracağa benziyor. Başrollerini Ryan Gosling ve Emma Stone’un paylaştığı La La Land  hatırladığımız üzere, 14 dalda Oscar’a aday gösterilmişti.

Avustralyalı yönetmen Garth Davis ise, Nicole Kidman ile Dev Patel’ın başrolünde yer aldığı, 5 yaşında Hindistan’da kaybolan ve Avustralyalı bir aileye evlatlık verilen çocuğun 25 yaşında öz ailesini artama yolculuğunu anlattığı Lion isimli filmiyle ilk kez bir Directors Guild of America Ödülü’ne layık görüldü.

79 yaşındaki yönetmen Ridley Scott ise, Directors Guild Ömür Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi oldu. Sinema duayenine ödülü Christopher Nolan, Billy Crudup ve Michael Fassbender takdim ettiler.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.