Devrim Sineması Afişleri ve Sanat Akımları

Sovyetler Birliği’nde 1920’ler, sessiz film tanıtım afişlerinin hazırlanmasında yeni ve radikal bir grafik tasarım anlayışının gelişmesine tanıklık eder. Sinemanın getirdiği yaratıcı tekniklerin reklam tasarımını da etkilediği döneme ait bu afişler, kendi başlarına birer başyapıt kabul edilebilir. Georgii ve Vladimir Stenberg kardeşler, Yakov Ruklevsky, Aleksandr Naumov, Mikhail Dlugach ve Nikolai Prusakov gibi grafik tasarım sanatçıları ön plana çıkar.

1920’lerin ortası ve sonları, sinemanın Sovyetler Birliği’nde gelişip büyüdüğü dönemdir. Sinemayı büyük kesimi eğitimsiz olan halk kitlelerine yönelik bir propaganda aracı olarak kullanabilme fırsatı, burjuva film endüstrisini destekleyen devletin gözünden kaçmaz. Ülke genelinde, popüler Amerikan yapımları dahil, film dağıtımı devlet kontrolündeki Sovkino organizasyonu tarafından gerçekleştirilir; elde edilen gelir yerli yapımların desteklenmesinde kullanılır. Aralarında Potemkin Zırhlısı gibi başyapıtların da yer aldığı Sovyet filmleri kısa sürede uluslararası saygınlık kazanır.

Sinema afişlerinin tasarımı ve üretimi, Sovkino şemsiyesi altında yer alan “Reklam Film” departmanı tarafından gerçekleştirilir. Filmler siyah beyaz oldukları halde, canlı renkler ve dinamik tipografi kullanımı ile filmlerin ruhu yansıtılmaya çalışılır.
Fil’m Hafızası olarak, bu döneme ait birbirinden çarpıcı afişleri sizlerin beğenisine sunuyoruz. İşte Devrim Sineması’nın kitleleri derinden etkileyen afişleri…

1-Saatte 60 Mil

afiş 1 sovyet

Yapılandırmacılık (Resim ve heykelde, eseri geometrik ögeleri ile kurmayı temel alan anlayış, konstrüktivizm) akımına iyi bir örnek. Tasarım: Dlugach ve Prusakov.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.