Dee Rees Porgy and Bees‘in yeni uyarlamasının yönetmenliğini gerekleştirecek.

Image result for dee rees

Mudbound, Pariah, Bessie gibi filmleriyle bilinen Amerikalı yönetmen ve senarist Dee Rees yeni bir filmin hazırlığına girişti. Rees en çok George Gershwin‘in opera uyarlaması ile bilinen Porgy and Bees’i beyaz perdeye uyarlayacak. İlk olarak 1925 yılında DuBose Heyward tarafından roman olarak kaleme alınan Porgy and Bees‘in sayısız uyarlaması mevcut, romanı son olarak sinematografik bir yorumlamaya beyazperdeye taşıyacak isim ise Rees olacak.

Image result for otto preminger porgy and bess

Roman, Charleston’ın kenar mahallelerinden birinde geçiyor ve dilenci Porgy ile Bess’in hikâyesini konu alıyor. Hikâye çoğunlukla Porgy’nin Bess’i şiddete eğilimli sevgilisinin elinden kurtarmaya çalışmasına yer veriyor. Gershwin ilk kez Porgy and Bess‘in operasını 1935’de söz yazarı Ira Gershwin ile birlikte sahneledi. 1959 senesinde ise Otto Preminger, Porgy and Bess‘in sinema uyarlamasıyla Oscar kazandı. 1959 yapımlı filmde Sidney Poiter Porgy’e hayat verirken Dorothy Dandridge ise Bess’i canlandırıyordu. Dee Rees ise 2020 yapımlı yeni Porgy and Bess uyarlamasına ise kendi yorumunu katacağının altını çiziyor.

Rees yeni projesinin yapımcılığı için Irwin Winkler ile birlikte çalışıyor. Rees‘in son filmi The Last Thing He Wanted ise bu ayın sonlarına doğru Netflix‘de gösterilmeye başlanacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.