”Eraserhead”, ”Lost Highway”, ”Mulholland Drive”, ”Blue Velvet” ve ”Dune” gibi filmleriyle sinema dünyasına adını altın harflerle yazdıran usta yönetmen David Lynch, karantina sürecinde Youtube üzerinden yayınladığı kısa filmlerine bir yenisini daha ekledi ‘’The Adventures of Alan R.’’


‘’David Lynch Theater ‘’ Adını Taşıyan Youtube Kanalından Dikkat Çekici Paylaşımlar Yapmaya Devam Ediyor

Koronavirüs nedeniyle herkesin evlerine kapanarak izole olduğu pandemi günlerini, Los Angelas’daki evinde geçiren yönetmen, Youtube kanalı üzerinden Mayıs ayından beri yarım dakikalık hava durumu raporu verdiği videolarla dikkat çekmişti. 74 yaşındaki yönetmen ‘’David Lynch Theater”da eski ve yeni kısa filmlerini yayınlayıp, hayranları ile soru cevap oturumu düzenleyerek aktif bir şekilde sosyal medyayı  kullanıyor. Karantina döneminin en üretken içerik oluşturucularından biri olan yönetmen; 2015 yılında yazıp yönettiği  animasyon türündeki kısa filmi ‘’Pozar (Fire)’’, ‘’The 3Rs ‘’, ‘’The Story of a Small Bug‘’ ve 2000’lerin başında çektiği web dizisi ‘’Rabbits’’in ilk bölümünü paylaştığı kanalına bir buçuk dakikalık The Adventures of Alan R.’yi de ekleyerek filmin prömiyerini yaptı.


Filmde David Lynch, Kopmuş Bir Kafayı Seslendiriyor

Postmodern anlatı yoluyla zaman-mekan algısını kıran, seyirciye üst gerçekliğin hakim olduğu bir evren sunarak aynı zamanda gerçekliğin huzursuzluğuyla da seyirciyi baş başa bırakan Amerikan sinemasının freudyen yönetmeni David Lynch’in tek bir plan olarak çektiği filmde; Twin Peaks’deki red room’un siyah beyaz versiyonunu anımsatan zemin üzerinde, David Lynch’in seslendirdiği konuşan bir kafa bulunuyor. ‘’I’m not going fishing, mom’’ cümlesi karakterin ağzından dökülürken, arka planda rüzgar seslerini duyuyoruz. Lynch, yarattığı bu karakter ile Eraserhead, Dune ve Blue Velvet filmlerinde birlikte çalıştığı, 1994 yılında hayatını kaybeden Oscar ödüllü ses tasarımcısı Alan R. Splet‘e atıfta bulunduğu düşünülüyor. Bu atıf; Alan R. Splet’ın, Eraserhead filmi için İskoçya’da bulunan Findhorn köyünde saatlerce kaydettiği rüzgar sesinin, bu filmde duyduğumuz rüzgar sesi olma ihtimalini güçlendiriyor.

David Lynch’in bir buçuk dakikalık bu kısa filmini, aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.