24-27 Ekim 2014 tarihleri arasında tarihleri arasında Datça’da gerçekleştirilecek olan yarışmanın amacı; başta film ve sinema konusunda eğitim veren üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde öğrenim gören ve belgesel filmle ilgilenen diğer gençleri özgün fikirleri ve farklı bakış açılarıyla belgesel film yapmaya özendirmek. Ayrıca bu yarışmayla, Türk belgeselciliğinin gelişmesine katkıda bulunmak ve belgesel filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak.

Datça Belediyesi, Almanya ISFF DETMOLD Film Festivali organizasyonu ile de işbirliği yaparak başta Almanya olmak üzere yurtdışında yaşayan Türk kökenli ve Alman genç belgeselcilerin katıldığı belgesel çalıştayı ve gösterimlerine ev sahipliği yapacak.

Belediye Meclisince bu yıl verilecek para ödülleri şu şekilde belirlendi;

En iyi filme: 5.000 TL /

En iyi ikinci filme: 3.000 TL /

En iyi üçüncü filme: 2.000 TL /

Bu ödüllere ek olarak;

Jüri Özel Ödülü ile Datça Turizm İşletmecileri Özel Ödülü’nü kazanan film ekiplerinden ikişer kişiye,  Datça’da bir haftalık tatil (Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarında) imkanı sağlanacaktır.

Yarışma takvimi;

Yarışmaya katılmak isteyenler başvuru belgesini ve filmlerini; Datça Belediye Başkanlığı Basın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Datça ve www.datca.bel.tr  Adreslerinden Temin Edeceklerdir. Başvuru Belgeleri Ve Yarışma Filmleri En Geç 15 Eylül 2014 tarihine kadar yukarıdaki adrese ulaştırılmalıdır. Bu tarihe kadar gönderilmeyen belgeseller yarışma dışı kalır.

Yarışmaya katılan filmler ön elemeden geçirilecek ve sonuçlar 30 Eylül 2014 tarihinde duyurulacaktır.

Dereceye kalan filmlerin gösterimi, yarışma finali ve Festival kapanış töreni Datça’da 24-27 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Kaynak; http://datcafilmfestivali.com/

 

Yazar Hakkında

Sibel Çolak

1981, Almanya doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. İşletme eğitimi ve iş hayatının yanı sıra sinema ile ilgili güzel işler yapmak için Fil’m Hafızası'na katıldı. Kitapları, kedileri, penguenleri ve koalaları çok sever. İspanyolcayı şakır şakır konuşmadan ölmek istemez. Şu sıralar Avrupa ve Uzakdoğu sineması ile içli dışlı.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.