Burning-Man-3

Fotoğraf : Jim Urquhart

Gün batımlarında, yaz bitimlerinde aklıma gelen başlıktaki soru yaklaşımı Burning Man için de geçerli. Bir sorgulama, bir vakit kıtlığı hadisesi. Kıtlıktan ziyade ne kadar kaldığını bilmediğin günler hesabı bir nevi.

Burning Man artan bir ivmeyle adından söz ettiren bir festivalden ziyade bir haftalığına yaratılan alternatif ve ütopik bir yaşam alanı. Varoluşu 80’li yılların ortalarına kadar dayanan bu sürreal etkinlik benim de son birkaç yıldır radarımda. Her sene belirlenen bir tema etrafında oluşturulan enstalasyonlar ve tasarımlarla bezeli bir coğrafya yaratıldığını düşünün. 70 bin insanın Nevada’da, Black Rock Çölü’ne bu şekilde konumlandığını zihninizde canlandırın. Kelimelere döküldüğünde rüya sekansı gibi algılanan şey fazlasıyla gerçek !

Bu yıl da çekilen fotoğraflara ağzımın suyu aka aka baktım. Bu başka bir şey dedirten bir deneyim hissini uyandırıyor hepsi teker teker. Kaldı ki katılan insanların izlenimlerini okuduğunuzda çok daha iyi anlıyorsunuz ki bu cidden başka türlü bir şey.

Burning-Man-1-Jim-Urquhart

Fotoğraf : Jim Urquhart

Bu senenin öne çıkan haberlerinden bir tanesi Susan Sarandon’ın katılımı ve Instagram hesabından duyurduğu özel seremoniydi. LSD’nin babası olarak bilinen yakın arkadaşı, aktivist Timothy Leary’nin küllerinin onda kalan kısmını Burning Man’de sanat enstalasyonu olarak oluşturulan ve Burning Man heykelinin yakılmasından sonra yakılacak olan kiliseye bırakmasıydı. Çok güzel bir hoşçakal deme biçimi bence. Bu arada oyuncunun Instagram hesabını tavsiye etmenizi öneririm gerçek zamanlı Burning Man deneyimine şahit olmak adına.

A photo posted by @susanlovesjack on

Seneye bu zamanlar kendi izlenimlerimi yazmak dileğiyle bu yazıyı şu anki ruh sağlığım için sonlandırmak istiyorum. Çünkü hissettiklerimin yarısını bile kelimelere dökemeyecek derecede olan merakımı, heyecanımı, isteğimi dizginlemekte zorlanıyorum. O deneyimi yaşadıktan sonra kim bilir hangi algı katmanları açılacak içimde henüz bilmiyorum ama oraya ayak basacağım andan itibaren içimdeki bir başka beni keşfedeceğime eminim.

Fotoğraf : Jim Urquhart

Fotoğraf : Jim Urquhart

Burning Man ile ilgili daha fazla görsele buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.

Susan Sarandon haberinin kaynağı ve detayları burada.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.