Bağımsız filmin adresi CineVue, 2018’de izlemeyi sabırsızlıkla beklediği 20 filmi yayımladı. Filmler arasında Türk Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı adlı filminin de olması dikkat çekti.

1) Annette (Yönetmen: Leos Carax)

Bir opera sanatçısı ile stand-up komedyeni arasındaki tutkulu aşkı anlatan filmde Michelle Williams ve Adam Driver başrolde yer alıyor. Yönetmen Leos Carax 2012’de Holy Motors ile oldukça iyi yorumlar almıştı.

2) Black Klansman (Yönetmen: Spike Lee)

Colorado’lu siyahi bir polis memuru olan Ron Stallworth’un Ku Klux Klan örgütünün içine sızmayı başarıp örgütün yerel şubesinin başına geçmesinin anlatıldığı filmde Adam Driver rol alıyor.

3) Blessed Virgin (Yönetmen: Paul Verhoeven)

17. Yüzyılda kehanetleriyle oldukça övgü alan ancak sonradan hakkında mucizelerinin uydurma olması, eşcinsellik gibi suçlamalarda bulunulan ve 35 yıl boyunca hapishanede tutulan rahibe Benedetta Carlini’nin hikayesini anlatan filmde Belçikalı oyuncu Virginie Efira başrolde yer alıyor.

4) Blonde (Yönetmen: Andrew Dominik)

Joyce Carol Oates‘ın Marilyn Monroe’nun hayatı ve ölümü üzerine yazdığı kitabının beyazperde uyarlaması olan filmde Monroe’yu Kiwi Naomi Harris canlandırıyor.

5) Cold War (Yönetmen: Pawel Pawlikowski)

Ida filminin Oscar ödüllü yönetmeni Pawlikowski bu kez 1950’lerde Polonya, Berlin, Yugoslavya ve Paris’te gerçekleşen soğuk savaşa rağmen yaşanan bir aşk hikayesini siyah beyaz olarak izleyiciye aktarıyor. Filmde Polonyalı oyuncular Joanna Kulig, Agata Kulesza ve Tomasz Kot yer alıyor.

6) The Death & Life of John F. Donovan (Yönetmen: Xavier Dolan)

20’li yaşlarda Amerikalı bir film yıldızı olan Donovan’ın 11 yaşındaki bir hayranıyla yazışmalarının bir gazeteci tarafından ortaya çıkarılması sonucu hayatının ve kariyerinin bir anda düşüşe geçişi konu ediliyor. Kit Harington‘ı Donovan, Jessica Chastain‘i gazeteci olarak izleyeceğimiz yapımda ayrıca Natalie Portman ve Kathy Bates de rol alıyor.

7) E-Book (Yönetmen: Olivier Assayas)

Paris yayın dünyasında geçen, olgunlaşmış bir komedi olarak tanımlanan filmde Juliette Binoche, Olivia Ross ve Guillaume Canet isimleri yer alıyor.

8) Everybody Knows (Yönetmen: Asghar Farhadi)

2017’de The Salesman filmiyle Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ödülünü alan yönetmen Asghar Farhadi, bu sefer Arjantin’de geçen bir hikayeyle karşımıza çıkıyor. Filmde, Buenos Aires’te yaşayan İspanyol bir kadının memleketi Madrid’e Arjantin’li kocası ve çocuklarıyla seyahati sırasında beklenmedik olaylarla bazı sırların açığa çıkması anlatılıyor. Penelope Cruz ve Javier Bardem isimlerini bu filmde tekrar bir arada izleyeceğiz.

9) High Life (Yönetmen: Claire Denis)

Bir bilim kurgu filmi olan High Life, ölüm cezasına mahkum edilmiş bir grup yetenekli suçlunun uzaya alternatif enerji kaynağı bulmak için gönderilmesini anlatıyor. Filmde Juliette Binoche, Robert Pattinson ve Mia Goth isimleri yer alıyor.

10) The House That Jack Built (Yönetmen: Lars von Trier)

Nymphomaniac ile izleyicileri oldukça sarsan Lars von Trier bu kez dahi seri katil Jack’in 12 yıl boyunca cinayetlerinin nasıl geliştiğini ve cinayetlerinin her birini başlı başına bir sanat eseri olarak düşünmesini Jack’in kendi bakış açısından bize anlatıyor. Seri katili ünlü oyuncu Matt Dillon canlandırıyor.

11) If Beale Street Could Talk (Yönetmen: Barry Jenkins)

Barry Jenkins, daha önce I Am Not Your Negro belgesel filmde hayatını anlattığı yazar James Baldwin‘in bu sefer 1974’te yazdığı aynı isimli romanını beyaz perdeye uyarlıyor. Filmde, işlemediği bir suç nedeniyle hapse atılan siyahi bir adamı ve onun serbest bırakılması için elinden gelen her şeyi yapan hamile nişanlısının hikayesi anlatılıyor.

12) In Fabric (Yönetmen: Peter Strickland)

Büyük bir mağazada yoğun kış sezonunda geçen filmde, kişiden kişiye yıkıcı tesadüflerle geçen lanetli bir elbise konu ediliyor.

13) The Irishman (Yönetmen: Martin Scorsese)

Scorsese‘in organize suç dünyasına geri döndüğü filmde bir mafya tetikçisinin, Jimmy Hoffa’nın öldürülmesine nasıl dahil olduğunu hatırlaması anlatılıyor. Robert De Niro ve Al Pacino‘yu bir araya getiren filmde Harvey Keitel ve Joe Pesci de yer alıyor.

14) Isle of Dogs (Yönetmen: Wes Anderson)

Stop-Motion tekniğiyle çekilen filmde; kaybolan köpeğini aramaya çıkan 12 yaşındaki Atari Kobayashi adlı bir çocuğun, Magasaki şehrindeki tüm evcil köpeklerin Çöp Adası adı verilen bir yere gönderildiğini öğrenmesi üzerine adaya gitmesi ve bu yolculuk sırasında başından geçen maceralar anlatılıyor. Wes Anderson dendiğinde akla gelen oyuncu Bill Murray‘in yanı sıra Bob Balaban, Jeff Goldblum isimleri de seslendirme ekibinde yer alıyor.

15) Leave No Trace (Yönetmen: Debra Granik)

Portland Oregon’da bir parkta yaşayan bir baba ve 13 yaşındaki kızının hayatının küçük bir hata yüzünden sonsuza dek değişmesi anlatılıyor. Filmde Ben Foster rol alıyor.

16) The Nightingale (Yönetmen: Jennifer Kent)

1829 senesinde geçen filmde, 21 yaşındaki İrlanda’lı Claire’in, kocasını ve bebeğini vahşice öldüren bir İngiliz askerini Tazmanya’ya kadar takip etmesi anlatılıyor. Bu yolculukta kendisi gibi travma geçmişi olan Aborjin bir izci olan Billy ile anlaşan Claire yaptığı pazarlığın karşılığını fazlasıyla alacaktır.

17) Out of Blue (Yönetmen: Carol Morley)

Martin Amis‘in romanından uyarlanan filmde Dedektif Hoolihan’ın, astrofizikçi ve kara delik uzmanı Jennifer Rockwell’in vurulması olayını araştırması anlatılıyor. Filmde Patricia Clarkson, Toby Jones, James Caan ve Mammie Gummer isimleri yer alıyor.

18) The True American (Yönetmen: Pablo Larraín)

Filmde, 11 Eylül saldırısının ardından “müslüman avına” çıkan Mark Stroman’ın, ABD’ye göç eden Bangladeşli Hava Kuvvetleri Subayı Raisuddin Bhuiyan’ın peşine düşmesi anlatılıyor. Anand Giridharadas‘ın gerçek olaylardan esinlenerek yazdığı romandan uyarlanan filmde Tom Hardy rol alıyor.

19) Undermajordomo Minor (Yönetmen: Kelly Reichardt)

Kanadalı senarist ve yazar Patrick deWitt‘in üçüncü romanından uyarlanan film; arayış içindeki bir gencin uzaklardaki bir kalenin vekilharcının asistanlığını yapmaya başlamasını anlatıyor. Genç daha sonra bu kalenin karanlık sırlarla dolu olduğunu fark edecektir.

20) The Wild Pear Tree (Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan)

Altın Palmiye Ödüllü Türk Yönetmen Nuri Bilge Ceylan‘ın sekizinci filminde, edebiyata ilgi duyan ve yazar olmak isteyen Sinan’ın doğduğu köye dönmesi ve kitabını bastıracak parayı bulmak için elinden geleni yapması anlatılıyor. Filmde Hazar Ergüçlü, Murat Cemcir ve Ercüment Balakoğlu isimleri yer alıyor.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.