Çin sinemasının son dönem örnekleri ile Çin hakkında yapılan filmleri bir araya getiren Pera Film’in, Çin Sineması Zamanı başlıklı programı 25 Mayıs’a kadar devam ediyor.

Dağlar Uzaklaştığında

Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış niteliği taşıyan program, işitsel, arşivsel ve kişisel alanlara eğilen yapımları sinemaseverlerle buluşturuyor. Son iki haftasına giren programda, Çin güncel sinemasının önemli yönetmenlerinden Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında ve Xiang Zi’nin Ay’a Havlayan Köpek filmleri ile, Mürekkepten sergisi sanatçılarından Xu Bing’in çağdaş Çin’i yorumladığı Yusufçuk Gözleri adlı çalışması izleyiciyle buluşacak.

Ödüllü yapımlar ilk kez Türkiye’de!

Yusufçuk Gözleri

Bir ailenin 26 yıllık hikayesinden yola çıkan, Dağlar Uzaklaştığında, yönetmen Jia Zhang Ke’nin Çin’in hızlı modernleşme sürecine bakışını yansıtıyor.

Mürekkepten sergisinde Arka Plan Hikayesi: Yaz Dağları başlıklı yerleştirme ile yer alan sanatçı ve yönetmen Bing ise programa Yusufçuk Gözleriile dahil oluyor. Locarno Film Festivali FIPRESCI ödülünün yanı sıra özel mansiyon ödüllerine de değer görülen filmde Bing, medya kültürünü ele alırken, çağdaş Çin’e yeni bir bakış getiriyor.

Bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan Zi imzalı Ay’a Havlayan Köpek ise, bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor.

Pera Film’in Çin Sineması Zamanı film programı 25 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde izlenebilir. Biletler Biletix’den temin edilebilir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.