Bilim Kurgu / FantastikSinema Odaları

Children of Men (2006)

Children of Men (2006)

children-of-men18 yıldan beri dünyada hiç çocuk doğmamıştır. İnsanoğlunun soyu tükenmeye doğru giderken tüm dünyada anarşi hâkimdir. Afrika gibi gelişmemiş yerlerde toplum yapısı tamamen çökerken geriye kalan insanlar, Londra gibi büyük kentlere hücum etmektedir. Dünyanın bu umutsuz durumu sürerken eski aktivist Theo (Clive Owen), eski karısının (Julianne Moore) yardımıyla bir kez daha barış yanlılarından oluşan gizli bir örgüte katılır. Ona verilen görev ise bunca yıldan sonra ilk kez hamile kalan bir kadını (Clare-Hope Ashitey), bu kaosun ortasında tarafsız bir örgütün gemisine sağ salim ulaştırmaktadır. Acaba dünya için bir umut var mıdır?

Alfonso Cuarón tüm zamanların en iyi bilim-kurgularından biri olan filminde, usta işi bir yönetmenlik gösterisi sunuyor. Filmde bulunan iki plan-sekans, filmden bile daha ünlü durumda. Görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki’nin çalışması ise ayrı bir övgüyü hak ediyor.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Alfonso Cuarón
Oyuncular: Clive Owen, Julianne Moore, Clare-Hope Ashitay, Michael Caine, Chiwetel Ejiofor, Charlie Hunnam, Peter Mullan, Danny Huston
Artun Bötke
1984'te İzmir'de doğdu. 2008'de İTÜ Makine Mühendisliği'nden mezun oldu. Halen mühendislik yapmasına karşın, çocukluk tutkusu sinemadan hiç vazgeçmedi. Sinema üzerine düşünmeyi, eleştiri ve denemeler yazmayı hep sürdürdü. Kendi sitesinde bunların yanında gezi yazıları başta olmak üzere, hayatından notlar yazmaya devam ediyor. Öncelikle de kendini 'koca evrende yaşayan küçücük bir insan' olarak tanımlıyor.

Yorum yaz