‘’Being John Malkovich’’, ‘’Adaptation’’ ve Oscar’ı kucaklatan ‘’Eternal Sunshine of the Spotless Mind’’ filmlerinin usta senaristi Charlie Kaufman, psikolojik/gerilim türündeki “I’m Thinking of Ending Things” romanından beyaz perdeye uyarladığı, aynı adı taşıyan filmi ile 4 Eylül’de Netflix’te izleyiciyle buluşuyor.


‘’Anomalisa’’,’’ Synecdoche, New York’’ filmlerinin yönetmenliğini üstlenen, Amerikan sinemasının usta senaristi ve yer aldığı projelerde adından sıkça söz ettiren Kaufman’ı tekrar yönetmen koltuğuna oturtan filmin yapımcılığını Charlie Kaufman ile birlikte Anthony Bregman ve Stefanie Azpiazu (Likely Story Productions) üstleniyor. Yazar Iain Reid ise filmin ortak yapımcılığı üstlendi.

Iain Reid’in kaleme aldığı NPR 2016 Yılın En İyi Kitabı Ödülü’nü kazanan  roman‘’ I’m Thinking of Ending Things’’, sorunları olan ve ilişkisini bitirmeyi düşünen genç bir kadını merkezine alıyor. Sakin bir yolculuk ile başlayan roman, aile ziyaretine giden genç bir çiftin yaşadıkları garip olaylarla devam ediyor. Kadın ve terk etmeyi düşündüğü erkek arkadaşı Jack’in flashback’lerle gençliklerine,yaşantılarına, duygu ve düşüncelerine, korkularına odaklanarak bizi psikolojilerinin derinliklerine indiriyor. Charlie Kaufman’ın bu romanı beyaz perdeye nasıl uyarladığı sinemaseverler tarafından merakla beklenirken, izleyicinin  huzursuz edici ögelerle gerçeklik algısını eleştiriye açacağı ve Kaufman’ın diğer yapımlarında olduğu gibi seyirciyi kendi içine döndürerek öznel bir deneyim yaşatacağının sinyallerini alıyoruz.

Romanda yer alan genç kadına beyaz perde uyarlamasında hayat verecek isim ; Taboo, Beast, Wild Rose gibi yapımlarla adından söz ettiren başarılı oyuncu Jessie Buckley olacak. Kız arkadaşını ailesinin yanına götüren Jake’e ise Breaking Bad, Fargo gibi yapımlardan tanıdığımız Jesse Plemons hayat verecek. İkiliye, Jake’in ailesini canlandıracak olan Toni Collette ve David Thewlis gibi usta isimler eşlik ediyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.