Uzun metrajlı ilk filmi ‘Kaygı’ ile ABD’ye giden Ceylan Özgün Özçelik prömiyerini yaptığı festivalden ödülle döndü.

Ceylan Özgün Özçelik‘in ilk uzun metrajlı filmi Kaygı South by Southwest Film Festivali’nde öne çıkan kadın yönetmenlere verilen LUNA Gamechanger Ödülü’ne layık görüldü. Dün akşam yapılan ödül töreninde ödül alan Kaygı, “hafıza, siyasi travmalar ve toplumsal düzenin bozulması konusunda yakaladığı yeni ve cesur sesinden” dolayı bu ödüle hak kazandı. Son gösterimi 16 Mart Perşembe günü yapılacak olan Kaygı, festivalin yenilikçi anlatımıyla öne çıkan yapımların yer aldığı Global bölümünün filmleri arasında yer alıyor.

Gamechanger Films ve Luna ortaklığında festival programında yer alan 15 kadın yönetmenin uzun metraj filminin değerlendirildiği festivalde ödülünü alan Özçelik, ödülünü ‘Kaygı‘da ve sinema endüstrisinde çalışan tüm kadınlara adadı.

Şubat ayında dünya prömiyerini yaptığı Berlinale’de büyük ilgiyle karşılanan film, 19 Mart’a kadar sürecek festivalde ABD’li seyirciyle buluşacak. Kaygı, Berlin ve Austin’in ardından Nisan’da da ilk kez 36. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünde gösterilecek.

Filmin Konusu

Unutma-unutturma temalı ‘Kaygı’, geçmişini hafızasında arayan bir medya çalışanının öyküsünü anlatıyor. Başrolünde Algı Eke‘nin yer aldığı filmin yakında Türkiye’de vizyona çıkması planlanıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Özgür Çevik, Selen Uçer, Asiye Dinçsoy, Kadir Çermik, Boncuk Yılmaz, İpek Türktan Kaynak ve Kerem Kupacı yer alıyor.

İstanbul Film Prodüksiyon’un (IFP) yapımcılığını, Armağan Lale (Filmada) ve filmin yönetmeni Ceylan Özgün Özçelik’in (EHY Film) ortak yapımcılığını üstlendiği Kaygı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ilk film yapım desteği almıştı.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.