Koronavirüs pandemisi sebebiyle çevrim içi ortamda düzenlenmek durumunda kalan festivaller arasında yer alan Tribeca Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Koronavirüsün sinema sektörünü de olumsuz etkilemesinin ardından festivaller ertelenmeye ya da dijital ortama taşınmaya başladı. O festivaller arasında yer alan 2020 Tribeca Film Festivali ise 29 Nisan Çarşamba akşamı basın mensupları ile sektör profesyonelleri için çevrim içi ortamda düzenlendi.

Festival Kurucularından Açılış Konuşması

Jüri üyelerinin adaylar ve kazananlarla online röportaj gerçekleştirdiği Tribeca Film Festivali’nde açılış konuşması es geçilmedi. Festivalin kurucularından Robert de Niro, açılış konuşmasını şu cümlelerle yaptı:

“Festivalin eski ruhunu tekrar yaratmak ve bir arada olmak elbette mümkün değil ama fiilen devam edebiliriz. Ve aynı zamanda bu sanatçıları desteklemeye, cesaretlendirmeye ve kutlamaya devam edebiliriz.”

Festivalin kurucularından Jane Rosenthal ise teknolojinin kazananları belirlemek için jüri üyelerini bir araya getirme fırsatını doğurduğu için şanslı hissettiğini belirtti.

Queer Temalı İki Yapım Ödül Aldı

Daha önce 15-26 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Tribeca Film Festivali’nin kazanan isimleri belli oldu. Festivalde ABD Yarışma Kategorisi, Uluslararası Yarışma Kategorisi, ABD Belgesel Yarışma Kategorisi ve Kısa Film Kategorisi olmak üzere toplamda dört ayrı dalda ödüller sahiplerini buldu.

Tribeca’da bu yıl ABD Yarışma Kategorisi’nde “En İyi Film Ödülü“ne layık görülen yapım, Alice Wu‘nun ikinci filmi olan Netflix yapımı queer temalı “The Half Of It” oldu. Yine queer temalı olan Bo McGuire’ın Socks On Fire” adlı belgeseli ise ABD Belgesel Yarışma kategorisinde ödül almaya hak kazandı. Uluslararası Yarışma kategorisinde birinciliği Polonya yapımı Jan Komasa imzalı “The Hater” filmi kucaklarken Kısa Film Yarışma kategorisinde ise Abraham Adeyemi‘nin “No More Wings“i ödülün sahibi oldu.

ABD Yarışma Kategorisi

En İyi Film: The Half of It – Alice Wu
En İyi Kadın Oyuncu: Assol Abdullina – Materna
En İyi Erkek Oyuncu: Steve Zahn – Cowboys
En İyi Sinematografi: Greta Zozula, Chananun Chotrungroj, Kelly Jeffrey – Materna
En İyi Senaryo: Cowboys – Anna Kerrigan

Uluslararası Yarışma Kategorisi

En İyi Uluslararası Film: The Hater – Jan Komasa (Polonya)
En İyi Kadın Oyuncu: Noe Hernandez – Kokoloko
En İyi Erkek Oyuncu: Shira Haas – Asia
En İyi Sinematografi: Daniella Nowitz – Asia
En İyi Senaryo: Tryst With Destiny – Prashant Nair

ABD Belgesel Yarışma Kategorisi

En İyi Belgesel: Socks on Fire – Bo McGuire
En İyi Sinematografi: 499 – Alejandro Mejia
En İyi Kurgu: Father Soldier Son – Amy Foote

Kısa Film Yarışma Kategorisi

En İyi Kısa Film: No More Wings – Abraham Adeyemi
En İyi Animasyon Kısa Film: Friends – Florian Grolig
En İyi Belgesel Kısa Film: My Father The Mover – Julia Jansch

Tribeca Film Festivali’nin resmi internet sitesinde yayınlanan töreni izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Serap ILGIN | Fil’m Hafızası

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.