AVM sinemacılığı bir sinemayı daha etkiledi. Çemberlitaş’ta 1939’dan beri hizmet veren Şafak Sineması faaliyetini sonlandırma kararı aldı.

116931363

İşletmeci Mehmet Soyarslan Çemberlitaş Şafak Sineması’nın uzun yıllardır direndiğini fakat mali nedenlerden dolayı artık mücadele edemeyeceklerini belirterek sinemayı kapattıklarını açıkladı. Film almakta, çalışanların maaşlarını ödemekte zorlandıklarını ve her geçen gün daha fazla borçlandığını belirten Soyarslan şunları söylüyor:

“Belediye sinemamıza emlak vergisi olarak senede 100 bin lira vergi koydu. 3 yıldır ödeyemedik, 300 bin lira borç oldu. Akabinde gayrimenkul değeri de 10 milyon dolara yakın. Sinemamızda çalışan arkadaşlarımızla konuştum, kapatacağımızı söyledim. Bu ay hepsinin kıdem tazminatlarını ödeyip ayrılacağız. Tüm teknik ekipmanlar sinemada kalacak. Çünkü sinemaya aldığımız dijital makinelerin taksitlerini bile çıkaramadık. Şafak da yenildi.”

Son yıllarda AVM’lerin çoğalması ve sinema müşterilerinin bu merkezlerin popüler olanlarındaki sinemalara kayması, her müstakil semt sinemasının yılda 100 bin ila 300 bin TL arasında zarar etmesine sebep oldu diyen Soyarslan, “Bu yüzden hepsi kapatılmak veya terk edilmek durumunda kaldı. Şafak’ı da kaybettik” diyor.

75 yıllık Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan sinema salonunun tiyatrolar tarafından kiralanması için girişimde bulunmuş ve tiyatro şirketleriyle görüşmesine rağmen bir çözüm bulunamamış. Bayram sonrasında Şehir Tiyatroları’nın sinemayı görmeye geleceğini söyleyen Soyarslan, sinemaya yıllardır emek verdiklerini ve mücadelelerinin mali sorunlara yenildiğini söylüyor. Ülkemizdeki çok salonlu sinemaların ilk örneklerinden olan Çemberlitaş Şafak Sineması 1330 koltuk kapasiteli 7 salonuyla sinemaseverlere hizmet veriyordu.

Yazar Hakkında

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.