Haberler

Cannes’da Türkiye’yi “Albüm” Temsil Edecek

Başrolünde Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç’ın oynadığı “Albüm” adlı film 69. Cannes Film Festivali kapsamında, 12-20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek Eleştirmenlerin Haftası adlı yan bölümde yarışacak.

album

Mehmet Can Mertoğlu’nun yazıp yönettiği filmin çekimleri Antalya ve Kayseri’de gerçekleşti. Komedi türündeki filmin görüntü yönetmenliğini Marius Panduru yaptı.

Genç yönetmenlerin ilk ya da ikinci filmlerinin kabul edildiği, 1962’den beri gerçekleştirilen bölümün açılışı Justine Triet’in yönettiği “In Bed With Victoria” filmiyle yapılacak. Kapanışta ise Chloe Sevigny, Sandrine Kiberlair ve Laetitia Casta gibi üç aktrisin yönettiği üç kısa film gösterilecek. Eleştirmenler Haftası’nda Büyük Ödül için, Türkiye’nin dışında Fransa, Lübnan, Singapur, Kamboçya, İsrail, İspanya gibi ülkelerden katılan filmler yarışacak. Bölüme seçilmek için bu yıl yaklaşık 1100 film başvurdu.

Bölümde yarışacak filmler şöyle:

Albüm – Mehmet Can Mertoğlu (Türkiye)
Diamond Island – Davy Chou (Kamboçya)
Raw(Grave) – Julia Ducourneau (Fransa)
Mimosas- Oliver Laxe (İspanta)
OneWeek And A Day (Shavua Ve Yom) – Asaph Polonsky (İsrail)
Tramontane – Vatche Boulghourjian (Lübnan)
A Yellow Bird – K. Rajagopal (Singapur)

Mustafa Güler
1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Yorum yaz