Haberler

Cannes’da Bir Türk; Deniz Gamze Ergüven

denizgamzeerguven

Deniz Gamze Ergüven 1978 yılında Ankara’da doğmuş, sonrasında Fransa’da büyümüş bir Türk kadın yönetmen. Edebiyat ve Afrika Tarihi okuyan Ergüven, Johannesburg’da yüksek lisans yapmasının ardından Fransa’nın en önemli sinema okullarından La Fémis’te yönetmenlik eğitimi aldı. 2006 yılında Une Goutte D’eau (Bir Damla Su) isimli kısa filmiyle Cannes Film Festivali’nde yarıştı.

Bu seneyse, Ergüven’in ilk uzun metrajlı yönetmenlik deneyimi olan Fransa-Türkiye ortak yapımı Mustang’in gösterimi geçtiğimiz Salı akşamı festivalin Quinzaine des Réalisateurs (Yönetmenlerin On Beş Günü) seçkisi kapsamında yapıldı ve gösterim sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

20150522140938_fft18_mf7000571

Mustang’in kelime anlamı “yabani at”. Filmde Karadeniz’de bir sahil kentinde yaşayan beş kız kardeşin öyküsü konu alınıyor. Okul çıkışı erkek sınıf arkadaşlarıyla denizde birlikte oynadıktan sonra, kızların hayatı tamamen değişiyor. Bu kendi halinde masum oyunun bir komşu tarafından “edepsizce” olduğu vurgusuyla ailesine aktarılması sonrasında kızlar aile büyükleri tarafından eve kapatılıyor ve evlendirilmeye zorlanıyorlar. Fakat bu beş vahşi at kendilerine dayatılan zorlama geleceklere boyun eğmeye pek de gönüllü değil ve “kendilerince” bu ikiyüzlü baskıyla savaşmaya kararlılar.

20150522140845_decouvrez-la-bande-annonce-de-mustang-de-deniz-gamze-erguvenm219751

Filmin gösteriminden sonra, Cohen Medya Grubu tarafından Kuzey Amerika’daki dağıtım hakları satın alındı. Cohen Medya Grubu CEO’su Charles S. Cohen film hakkında; “Deniz Gamze Ergüven’in çok kendine has bir sesi var ve biz kendisinin bu zengin, şaşırtıcı ve önemli filmini Amerikan izleyicisine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Mustang kesinlikle Cohen Medya Grubu’nun dağıtımını yapmaktan mutluluk duyacağı türden kışkırtıcı ve sanatsal bir film” açıklamasında bulundu.

Ayrıca bu sene bir başka Türk yönetmen Ziya Demirel’in de festivalin kısa film seçkisinde Salı adlı filmiyle yarıştığını hatırlatalım.

İrem Güller
1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Yorum yaz