Cannes Film Festivali‘nin direktörü Thierry Fremaux, koronavirüs nedeniyle festival fiziksel olarak gerçekleştirilmezse dijitale geçmeyeceklerini açıkladı.

Koronavirüs salgınının küresel bir sorun haline geldiğinden beri önemli film festivallerinin gidişatı merak konusu oldu. Tribeca Film Festivali gibi festivaller dijital olarak devam kararı alırken, Venedik Film Festivali gibi de buna karşı çıkıp eski geleneksel şekilde yola devam etmeyi seçenler de oldu. Bu süreç boyunca Cannes Film Festivali‘nin 2020 planının nasıl olacağı hep gündemde kaldı. Festivalin erteleneceğine dair dedikodular baş gösterince, organizatörler 12-23 Mayıs tarihleri arasında yapılması gereken festivali, net bir tarih vermeden haziran sonu temmuz başına erteledi.

Koronavirüsün şu anki durumu, Cannes gibi birçok festivalin geleceğini endişelendiriyor ve festivalin dijitalde yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Durum böyle olunca festival direktörü Thierry Fremaux, Cannes’ın sinemanın ruhunu, tarihini ve verimliliğini yansıttığına dair açıklama yaptı. “Wes Anderson ya da Paul Verhoeven‘in filmleri bilgisayarda mı gösterilecek? Top Gun 2 veya Pixar’ın Soul filmleri sinema salonları dışında başka bir yerde mi oynayacak? Bu filmler büyük bir ekranda gösterilmek üzere ertelendi. Bunları neden daha önce dijital bir cihazda göstermek isteyelim? Yönetmenler, filmlerini bir iPhone’da göstermek için değil, büyük bir ekranda ve festival gibi etkinliklerde başkalarıyla paylaşma fikrinden çıkarak yapıyor” diyen Fremaux, dijitalleşmeye sert bir dille çıkıştı. Ayrıca Fremaux, festivaller iptal edildiğinde yönetmenlerin ve filmlerin zarar görmemesi konusuna da değinip, önemli film festivallerin filmleri göstermenin bir yolunu düşünmek zorunda olduklarını da ekledi.

Sinema sektörü için prestijli bir festival olan ve bugüne kadar Kış Uykusu ve Parasite gibi başarılı filmlerin ödül sahibi olduğu Cannes‘ın, Venedik Film Festivali‘nin ardından dijitalleşmeye karşı çıktığını açıklaması hiç şaşırtıcı olmadı. Geçtiğimiz salı günü Fransa Kültür Bakanlığı ile kentin belediye başkanı, 2020’de yapılması planlanan festivaller için bir destek fonu başlattıklarını açıkladı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.