Dünyanın en önemli film festivallerinden Cannes Film Festivali 11 Mayıs’ta başlıyor. Bu yıl 69.su gerçekleşecek festivali kısaca hatırlatalım.

cannes2016

Yılın en önemli sinema etkinliklerinden Cannes Film Festivali bu yıl 11- 22 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin sunuculuğunu oyuncu ve komedyen Laurent Lafitte yapacak.

2016 için hazırlanan poster Jean-Luc Godard’ın Le mépris (Nefret, 1963) filminden esintiler taşıyor. Film festivalinin posteri usta yönetmen Jean-Luc Godard‘ın filminden kareler kullanılarak hazırlandı. Hervé Chigioni ve grafik tasarımcısı Gilles Frappier tarafından hazırlanan poster sinemanın geçmişine bir saygı duruşu niteliği taşıyor.


0allen1

Café Society, Hollywood Ending (2002) ve Midnight in Paris (2011) filmlerinden sonra, festivali açan üçüncü Woody Allen filmi olacak. Kristen Stewart, Jesse Eisenberg ve Blake Lively gibi genç yıldızların başrolünü paylaştığı Café Society, 1930’lu yıllarda film endüstrisinde çalışmayı umarak Hollywood’a gelen ve aşık olan genç bir adamın öyküsünü anlatıyor. Woddy Allen aynı zaman bu filmde ilk kez, La Luna (1979), Reds (1981), Apocalypse Now (1979) ve The Last Emperor (1987) gibi filmlerin ünlü görüntü yönetmeni Vittorio Storaro ile birlikte çalıştı.

Detaylı bilgi ve fragman için buraya bakabilirsiniz.


Cannes Film Festivali yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, festivalde jüri başkanlığını yapacak “Mad Max” serisi filmlerin yönetmeni George Miller‘in ekibinin dört kadın ve dört erkek sinemacıdan oluştuğu bildirildi.Festivalde, Macar yönetmen Laszlo Nemes, Fransız yönetmen Arnaud Desplechin, İtalyan yönetmen Valeria Golino, ABD’li aktris Kirsten Dunst, Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen, Kanadalı aktör Donald Sutherland, Fransız aktris Vanessa Paradis ve İranlı yapımcı Katayoon Shahabi jüri üyesi olarak görev yapacaklar.Başrolünde Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç’ın oynadığı “Albüm” adlı film, Eleştirmenlerin Haftası adlı yan bölümde yarışacak.

 Bölümde yarışacak filmler şöyle:

Albüm – Mehmet Can Mertoğlu (Türkiye)
Diamond Island – Davy Chou (Kamboçya)
Raw(Grave) – Julia Ducourneau (Fransa)
Mimosas– Oliver Laxe (İspanta)
OneWeek And A Day (Shavua Ve Yom) – Asaph Polonsky (İsrail)
Tramontane – Vatche Boulghourjian (Lübnan)
A Yellow Bird – K. Rajagopal (Singapur)

 

 


Sinema yönetmenlerinin seçtiği ve daha çok prestij filmlerin gösterildiği “Un certain Regarde/Bir Bakış” adlı bölümde ve özel gösterimlerde ise Steven Spielberg, Jodie Foster, Shane Black, Jim Jarmucsh (bir başka bir filmiyle), Mahammet Saleh ve Yeon Sang-Ho‘nun filmleri gösterilecek.

Pedro Almodovar, Xavier Dolan, Jim Jarmush, Ken Loach, Sean Penn, Park Chan-wook, Asghar Farhadi gibi isimler ise büyük ödül olan Altın Palmiye için yarışacak.

Ana Yarışma Bölümünde Altın Palmiye için Yarışacak 21 Film:

 1. Aquarius (Kleber Mendonça Filho)
 2. American Honey (Andrea Arnold)
 3. Elle (Paul Verhoeven)
 4. Family Photos (Cristian Mungiu)
 5. From the Land of the Moon (Nicole Garcia)
 6. The Handmaiden (Park Chan-wook)
 7. The Salesman (Asghar Farhadi)
 8. I, Daniel Blake (Ken Loach)
 9. It’s Only the End of the World (Xavier Dolan)
 10. Julieta (Pedro Almodóvar)
 11. The Last Face (Sean Penn)
 12. Loving (Jeff Nichols)
 13. Ma’rosa (Brillante Mendoza)
 14. The Neon Demon (Nicolas Winding Refn)
 15. Paterson (Jim Jarmusch)
 16. Personal Shopper (Olivier Assayas)
 17. Rester Vertical (Alain Guiraudie)
 18. Sierranevada (Cristi Puiu)
 19. Slack Bay | Ma Loute (Bruno Dumont)
 20. Toni Erdmann (Maren Ade)
 21. The Unknown Girl (Jean-Pierre & Luc Dardenne)

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.