Cannes 2020 seçkisindeki filmler bugün saat altıda yapılan toplantıda duyuruldu. Bu seneki yapımlar Cannes 2020 etiketiyle sonbahardaki film festivallerinde gösterilecek. 56 filmden oluşan seçkide The French Dispatch, Été 85 ve Peninsula gibi  merakla beklenen dikkat çekici filmler de yer alıyor.

Sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden olan 73. Cannes Film Festivali’nin bu sene 2 – 23 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanıyordu. Bütün dünyayı etkisi altına almış olan pandemi sebebiyle iptal edilmiş olsa da festival yönetimi bu senenin yeni keşiflerini, merakla beklenen filmlerini dünyadaki sinemaseverle buluşturmanın bir formülünü buldu. Festivalde gösterilmesi beklenen 56 film, Cannes 2020 etiketiyle sonbaharda düzenlenecek olan çeşitli festivallerde gösterilecek.

Cannes 2020’nin Filmleri Sonbaharda Toronto, Deauville, Angoulême, San Sebastian, New York, Busan ve Lumière Gibi Festivallerde Gösterilecek

Bu akşam düzenlenen basın toplantısında duyurulan filmler dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen festivallerin seçkisinde yer alacak. Cannes 2020 hakkında ilk detaylar dün festival direktörü Thierry Frémaux tarafından açıklanmıştı. Bu sene festivale 2.607 film başvurdu. Bu filmlerin 909 tanesi yönetmenlerin ilk filmiydi. Seçkide ilk kez bu kadar çok ilk film yer alıyor. Bu Cannes Film Festivali tarihi için bir rekor. Festival yönetimi tarafından yapılan açıklamaya göre başvuran filmler arasından 532 tanesi kadın yönetmenlere ait. Normalde farklı başlıklar altında sunulan seçki bu yıl tek bir liste olarak duyuruldu. Frémaux seçkide yer alan ilk filmler ve kadın yönetmenlerin filmleri hakkındaki oranları da paylaştı. 15 ilk filmin olduğu seçkide, kadın yönetmenlerin imzasını taşıyan 16 film yer alıyor.

The French Dispatch ve Été Cannes 2020 Seçkisinde

Wes Anderson imzalı The French Dispatch  Cannes 2020 etiketiyle gösterilecek filmlerin başında geliyor. Wes Anderson‘ın bütün sinema dünyasında heyecanla beklenen filmi festival iptal edilmeden önce Ana Yarışma bölümünde yer alması bekleniyordu. Dünya prömiyerini festivalde yapamayacak olsa bile Cannes 2020 etiketiyle izleyiciyle buluşacak. The French Dispatch’i Toronto Film Festivali seçkisinde göreceğimiz ön görülüyor. Seçkide  pek çok heyecan verici başka filmler de yer alıyor. Bu filmler arasında Thomas Vinterberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu DrukSteve McQueen imzalı Lover’s Rock ve Mangrove Naomi Kawase’in filmi True MothersFrançois Ozon‘un son filmi Été 85 ve Pixar yapımı Soul bulunuyor.

Bu yıl Cannes’da Fransa sinemasının önemli isimlerinden Leos Carax’nın yeni filmi Annette, Bruno Dumont‘un yönetmen koltuğunda oturduğu On A Half Clear Morning ve Paul Verhoeven imzalı Benedetta’nın da a gösterilmesi planlanıyordu. Ancak bu yapımlar açıklanan Cannes 2020 seçkisinde yer almıyor. Büyük bir ihtimalle bu filmler önümüzdeki sene Cannes Film Festivali’nde yer alacak.

Cannes 2020 seçkisinde yer alan filmleri aşağıda görebilirsiniz 

The French Dispatch – Wes Anderson
Été 85 – François Ozon
True Mothers – Naomi Kawase
Lover’s Rock – Steve McQueen
Mangrove – Steve McQueen
Druk – Thomas Vinterberg
Heaven – Hong Sang-soo
Peninsula – Sang-ho Yeon
DNA –  Maïwenn
Soul – Pete Doctor
Last Words – Jonathan Nossiter
El olvido que seremos – Fernando Trueba
Des hommes – Lucas Belvaux
The Real Thing – Koji Fukada
Passion simple – Danielle Arbid
Good Man – Marie-Castille Mention Schaar
Les choses qu’on dit, les choses qu’on fait – Emmanuel Mouret
John and the Hole – Pascual Sisto
Limbo – Ben Sharrock
Rouge – Farid Bentoumi
Sweat – Magnus von Horn
Teddy – Ludovic ve Zoran Boukherma
February – Kamen Kalev
Ammonite – Francis Lee
Médecin de nuit – Elie Wajeman
Enfant terrible – Oskar Roehler
Nadia, Butterfly – Pascal Plante
Eight and a Half – Ann Hui, Sammo Kam-Bo Hung, Ringo Lam, Patrick Tam, Johnnie To, Hark Tsui, John Woo, Woo-Ping Yuen
Falling – Viggo Mortensen
Pleasure – Ninja Thyberg
Slalom – Charlène Favier
Casa de Antiguidades – João Paulo & Miranda Maria
Ibrahim – Samuel Guesmi
Gagarine – Fanny Liatard, Jérémy Trouilh
16 printemps – Suzanne Lindon
Vaurien – Peter Dourountzis
Garçon chiffon – Nicolas Maury
Si le vent tombe – Nora Martirosyan
Broken Keys – Jimmy Keyrouz
Truffle Hunters – Gregory Kershaw & Michael Dweck
On the Way to the Billion – Dieudo Hamadi
9 jours à Raqqa – Xavier de Lauzanne
Cévennes – Caroline Vignal
French Tech – Bruno Podalydès
Un triomphe – Emmanuel Courcol
Le Discours – Laurent Tirard
L’Origine du monde – Laurent Lafitte
Flee – Jonas Poher Rasmussen
Aya to Majo – Gorô Miyazaki
Here We Are – Nir Bergman
Josep – Aurel

(Liste Güncelleniyor)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.