16242111869_3005a6b082_o

Türkiye sinemasının en önemli kurgucularından Çiçek Kahraman’ın video yerleştirmesi “Bütün Mahalleli Duysun”, ilk kez !f İstanbul’da sergilenecek. “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Postacı” gibi Yeşilçam’ın ünlü filmlerinden alınmış parçalardan oluşan video, nostaljinin yanı sıra toplumsal hafızamıza dair sorgulama da yaşatıyor.

Aralarında “Küçük Kıyamet”, “Uzak İhtimal”, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz”, “Gişe Memuru” ve en son, Antalya’da En İyi Kurgu Ödülü’nü aldığı “Mavi Dalga”nın da bulunduğu pek çok önemli Türkiye filminin kurgucusu olarak tanıdığımız Çiçek Kahraman’ın “Bütün Mahalleli Duysun” adlı video yerleştirmesi ilk kez !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde sergilenecek.

“Mahalleye Gelen Gelin”den “Selvi Boylum Al Yazmalım”a, “Postacı”dan “Gırgıriyede Şenlik Var” ve “Adı Vasfiye”ye, 60 ve 80 yılları arası Türkiye’de çekilmiş filmlerden kurgulanmış mahalle sahnelerini bir araya getiren video, bir yandan nostalji yaşatırken bir yandan da toplumsal normlarımızın yıllar içinde değişen ve değişmeyen halleriyle yüzleştiriyor.

Yeşilçam’ın kendine özgü bir alt türü olan ‘mahalle filmleri’nde sokağın ve mahalle yaşamının ortak temsil biçimlerini gözler önüne seren video, sokağın nasıl toplumsal kontrol aracına dönüşebildiği ile ilgili de ipuçları veriyor ve bu kontrol mekanizmasinda toplumsal cinsiyete paylaştırılan rolleri irdeliyor.

Astel Profesyonel Görüntü Sistemleri katkılarıyla 17 Şubat’ta sergilenmeye başlayacak olan video, 1 Mart’a dek SALT Beyoğlu’nda ücretsiz izlenebilecek.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.