Busanhaeng (2016)

Yatırım yöneticisi olarak çalışan ve işine oldukça düşkün olan Seok-Woo, boşanmış olduğu eşinden uzakta, kızı ve annesiyle birlikte yaşamaktadır. Ailesine yeterince vakit ayıramadığının farkında olan Seok, kızı için epeydir göremediği annesini ziyaret etmek üzere Busan’a bir tren yolculuğu planlar ve birlikte yola çıkarlar. Fakat bu yolculuk hayal ettikleri gibi gitmeyecektir. Trene binen bir kadının kaptığı virüs sebebiyle zombiye dönüşmesi ve bir görevliye saldırmasıyla birlikte yolculuğun tüm seyri değişir. Virüs giderek tüm yolculara bulaşmakta ve enfekte olan herkesi zombiye çevirmektedir. Vagonlar arasında tıkılı kalmış insanların, kendilerini ve sevdiklerini kurtarma çabası klastrofobik bir gerilime dönüşür.

Küreselleşen dünya ve yeni toplum düzeninin tüm insanlık için bir tehdite dönüştüğünü zombi metaforuyla somutlaştırılan film, olayları bir trenin sınırları içerisinde sunmasıyla kaçışı imkânsız kılmayı ve yüzleşme zorunluluğunu da tasvir eder. Yönetmenliğini Sang-ho Yeon’un yaptığı Busanhaeng (2016), prömiyerini 2016 Cannes Film Festivali’nde yapmış; baştan sona düşmeyen gerilimi ve klasik zombi filmlerinin dışına çıkan yaklaşımıyla ilgi çeken filmlerden biri olmuştur.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Sang-ho Yeon
Oyuncular: Yoo Gong, Yu-mi Jung, Dong-seok Ma

Yazar Hakkında

Burakhan Yanık

1992 yılının bir kış gününde doğdu. ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu. Öğrenim hayatı bittikten sonra bilgi teknolojileri alanında çalışmaya başladı ve hâlen bu sektörde iş hayatına devam ediyor. Bergman hayranı.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.