Haberler

‘’Buñuel IN the LABYRINTH of the Turtles’’ Animasyonundan İlk Fragman Yayınlandı

Luis Buñuel’in ikinci filminin gerçek çekim hikayesini anlatan animasyonun yönetmeni Salvador Simó.

Aragón’un İspanyol bölgesinin en zengin adamlarından birinin oğlu olan Luis Buñuel, 1925 yılında, Salvador Dali ile birlikte film yapmak üzere Paris’e gider. Bu yolculuk 2 kısa sürrealist filmle sonuçlanır; “Un Chien Andalou” ve “L’Age d’Or”. Bu filmlerden ilki Buñuel’i André Breton’un sürrealistleri arasına katar, ikincisi ise Paris polisi tarafından yasaklanır. Buñuel, 1933 yılında İspanya’nın batısında çektiği 29 dakikalık “Las Hurdes” (Land Without Bread) belgeselinin ardından sürrealizm ve sosyal eleştiriyi müthiş bir şekilde harmanlayan yaratıcı bir ses olmayı başarmıştır. Salvador Simó’nun yönettiği ve ilk fragmanı yayınlanan “Buñuel in the Labyrinth of the Turtles”, işte bu filmin arkasındaki gerçek hikayeyi bir animasyon ile anlatıyor.

Yayınlanan fragman, Luis Buñuel’in Salvador Dali’nin gölgesinden kurtulup, daha vicdan sahibi ve sosyal sorumluluğa sahip bir yaklaşımı benimsemeye çalışması ve çıktığı ahlaki yolculuğu net bir şekilde izleyiciye gösteriyor. Aynı zamanda sinema tarihinden bir kesiti ve iki arkadaşın yaşadıkları maceraları da anlatan ‘’Buñuel in the Labyrinth of the Turtles’’da Buñuel’in kendi arşivlerini de görebiliyoruz.

Animasyonun bu yılın sonlarına doğru gösterime girmesi bekleniyor.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz