“Fil’m Hafızası, ‘Bu Bir Filmdir’i gururla sunar! Ekibimizden Orkun Hoşgören ve Çağla Demirbaş bu podcast serisinde kendinin farkında olan, kendisinin üzerine yorum yapan filmleri konuşuyorlar. Bu stratejilerin temelinde yatan “özdüşünümsel”, “metinlerarasılık” gibi kavramları filmler üzerinden tartışıyorlar. Her bölümde bir yönetmeni, bir dönemi veya bir coğrafyayı ele aldıkları bu podcast serisinde sinema tarihinden çeşitli filmleri dinleyicilerine tanıtıyorlar. Ayrıca her bölümün sonunda Fil’m Hafızası’nda yayınlanmış ilgili bir kısa filmi öneriyorlar. Keyifli dinlemeler dileriz!”

 

Bu Bir Filmdir #3 – Emir Kusturica Evreni – I : Savaş ve Temsil

Bu Bir Filmdir’in üçüncü bölümde Orkun Hoşgören ve Çağla Demirbaş, Emir Kusturica’nın filmografisini inceleyecekleri iki kısımlık serinin ilk bölümünde Underground(1995) filmi üzerinden savaş ve temsili konuşuyor. Keyifli dinlemeler dileriz!

 

Bu Bir Filmdir #2 – Atıf Yılmaz ve Mise-en-abyme

“Bu Bir Filmdir’in ikinci bölümünde ekibimizden Orkun Hoşgören ve Çağla Demirbaş, 80’lerdeki Atıf Yılmaz filmleri üzerinden “mise-en-abyme” tekniğini inceliyor. Bu bölüm hazırlanırken Defne Tüzün’ün “Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler 12” derlemesinde yer alan “Kim Bu Vasfiye?: Bir Temsiliyet Krizi Olarak Adı Vasfiye Filmi” makalesinden yararlanılmıştır. Bölümde bahsedilen Epilog (1992) kısa filmini buradan izleyebilirsiniz

 

Bu Bir Filmdir #1 – Özdüşünümsel” Kavramı ve Sinema Tarihinden Örnekler

“Fil’m Hafızası, Bu Bir Film’dir ilk bölümünü gururla sunar! Bu podcast serimizde ekibimizden Orkun Hoşgören ve Çağla Demirbaş, her bölüm kendinin farkında olan, kendisini ele alan ve üzerine yorum yapan filmleri konuşuyor. İlk bölümde bu stratejilerin temelinde yatan “özdüşünümsel” kavramı inceleniyor ve sinema tarihinden örnekler veriliyor. Keyifli dinlemeler dileriz! Bölümde bahsedilen The Making of Longbird (2011) kısa filmini buradan izleyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Fil'm Hafızası

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.