Hollywood sinemasının Uzak Doğu dövüş sporları ile tanışmasını sağlayan Bruce Lee’nin hayatını anlatan “Be Water” belgeseli, dünyaca ünlü spor kanalı ESPN’de izleyici ile buluşacak.

Bruce Lee, yaşadığı dönemde Hollywood sinemasında Asyalı oyuncuların da yer almasını sağlamış ve Hollywood sektörünün Uzak Doğu dövüş sporları ile tanışmasını sağlayarak önemli yapımların ortaya çıkmasını sağlamıştı. 1973’deki ölümünün ardından aradan geçen 47 yıl sonra bile hala akıllarda ikonik dövüş sahneleri ile yer eden başarılı oyuncunun hayatı, bu yıl “Be Water” adlı bir belgesel ile ölümsüzleştirilmişti.

Sundance Film Festivali‘nde ilk gösterimini yapan “Be Water” belgeseli izleyenlerden büyük beğeni toplamıştı. Lee’nin en meşhur sözlerinden ismini alan belgeselde ünlü oyuncunun kariyeri tüm yönleriyle anlatılıyor. Belgeselde; Lee’nin Hollywood tarafından reddedilmesinden tarihin en ikonik dövüş sanatçılarından ve aktörlerinden biri olarak ortaya çıkmasına kadar olan süreç belgeleniyor. Bu esnada başarılı sanatçının iki farklı kültür olan Hollywood ve Uzak Doğu arasındaki merak edilen kimlik ve temsil sorularını araştırıyor.

Belgeselde Lee’nin Hayatı Detaylıca Anlatılıyor

ESPN‘ye göre belgesel; babası San Francisco’da turdayken doğan bir Çin opera yıldızının oğlu olarak Lee’nin hayatındaki ilk günlerini anlatıyor ve daha sonra Hong Kong’da zaman zaman sorunlu bir çocukluk geçirmesini ele alıyor. Lee’nin 18 yaşında Amerika’ya gönderilmesi ve Seattle’da Kung Fu öğrenmesi, sonrasında ise gelecekteki eşi Linda ile ilişkisi yansıtılıyor. Ardından Lee’nin Los Angeles’da Amerikan film ve televizyon sektörüne girmesi anlatılıyor. Ancak burada Lee’nin bazı başarılarına rağmen Hollywood’un Asya’nın önde gelen bir erkeğine hazır olmadığı; bu sebeple kendisini efsane hale getirecek filmleri yapmak için Hong Kong’a geri dönmesi belgeleniyor.

Doğu- Batı arasında adeta bir köprü kurmayı başaran Lee’nin belgeselinin fragmanında ünlü sanatçı; Batı kültüründe Asyalılar hakkındaki ırkçı duyguları yıkmaya çalışırken ve dövüş sanatları hakkındaki kapsayıcı ve olumlu bakışını savunurken gösteriliyor. Öte yandan belgeselde Lee’nin felsefesini ve hayatını doğru bir şekilde yansıtması için ailesi, arkadaşları, onu en iyi tanıyan iş arkadaşlarının verdiği röportajların arşiv görüntülerine yer veriliyor.

Be Water’ın yönetmeni Bao Nguyen ise daha önce ırkçılığı mercek altına alan projelere imza atmıştı. Nguyen, ırksal meselelere odaklanan “We Gon’ Be Alright” ve Saigon şehrinin düşüşünden sonra Nguyen’nin ebeveynlerinin Vietnam’dan kaçış öyküsüne odaklanan “Where Are You Really From?” gibi belgeselleri yönetmişti. Bu sebeple yönetmenin bu kez Bruce Lee’nin hayatına odaklanmış olması istikrarlı bir kariyerinin olduğunu ortaya koyuyor.

7 Haziran‘da ESPN ve ESPN2 kanallarında yayınlanacak olan belgeselin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.