Sinem Atakul’un ilk belgeseli olan bir kadın emeği dayanışması Gurur Yarası, 18. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında seyirciyle bir araya geliyor.

“Bunlar; organizasyon, arkadaşlık ve dayanışma sayesinde mümkün oldu. Tek başına olmaz.”

Sinem Atakul’un yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği belgeseli Gurur Yarası, her şeyden önce kendisini bir kadın emeği dayanışması olarak sunuyor ve film boyunca İmece Ev İşçileri Sendikası’nın bir şekilde parçası olmuş kişilere hikayelerini anlatabilecekleri bir platform sağlıyor. Kadın ev işçilerinin informalitesi ile tanımlanan bu sektörde yaşadıkları zorlukların kaynağında yatan ve onlar için yara haline gelen emek sömürüsünün bilincine varmaları ile başlayan davaların sadece hukuki değil aynı zamanda sosyal alanda da kadın gücünü pekiştirdiği belgesel boyunca vurgulanıyor. Haklarını arayan kadınlar ve yakınları sendika içinde aktif bireylere dönüşüyor ve savaşmak zorunda kaldıkları sınıf meselesi, patriyarka ve çeşitli sektörel sorunların çözümü hakkında topluma umut verici bir örnek oluşturabilmek için çabalıyor.

*Gurur Yarası filminin 16 Eylül Pazartesi 19.00 Kanyon Salon 6‘da gerçekleşecek gösteriminden sonra yönetmen ve film ekibiyle soru-cevap yapılacaktır.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=VXCGt0fMqqY[/embedyt]

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.