hateful 8 sam jackson finalAmerikan bağımsız sinemasının aykırı yönetmeni Quentin Tarantino’nun kariyerindeki 8. filmi The Hateful Eight (2015), birbirinden alakasız bir grup yabancının şiddetli kar fırtınasından korunmak için izbe bir mekâna sığınmalarını, kendilerini ihanet ve hile dolu bir hikâyenin ortasında bulmalarını konu ediniyor. Tarantino’nun 8. filmi olup, 8 karakter üzerinden ilerleyen film, ilginç bir tesadüfle ülkemizde de 8 Ocak 2016’da gösterime girecek.

Proje ilk olarak birkaç yıl önce gündeme gelmişti; ama senaryosunun internete sızdırılmasıyla Tarantino tarafından rafa kaldırıldığı açıklanmıştı. Tabi bu durum azılı Tarantino taraftarlarında büyük bir hüsrana yol açmıştı. İptal kararının üstünden çok geçmemişken senaryo üzerinde birkaç değişiklik ile filmi çekeceğini duyurdu Tarantino. Film çekiminden önce böyle spekülasyonların çıkması film için bir PR çalışması olup olmadığını sorgulatmıyor değil.

Tarantino’nun Django Unchained’den (2012) sonra western üçlemesinin ikinci filmi olarak çektiği The Hateful Eight, güçlü oyuncu kadrosuyla hayli merak uyandırıyor. Kurt Russell, Samuel L. Jackson, Jennifer Jason Leigh, Michael Madsen, Tim Roth, Channing Tatum gibi birçok ünlü ismi barındıran film, aşılmışın dışında Vahşi Batı’nın kızgın, kuru kumlarında değil, karlar altında Wyoming’de geçiyor. Bir önceki filminde de, Tarantino siyahi Django seçimiyle Western kalıplarını yıkmıştı.

Filmin çekiminde 70 mm kamera ve 60’lı yılların orijinal lenslerinin kullanılmasını, Western türünün sinemayı kasıp kavurduğu dönemlere bir yakınlaştırma hamlesi olarak düşünebiliriz. Filmin müziklerini Western filmlerinin efsane müzisyeni Ennco Morricone’nin yaptığını da belirtmek gerek.

1 Yorum

  1. Avatar
    Sinem Kalaylı

    Karakterler arası gerginlik ve tansiyon da mükemmel bir şekilde işleniyor. Sizi,12 Kızgın Adam filmini izlerken olduğu gibi hararetli bir tartışma ve tansiyonun içine sokarak “kim doğru söylüyor?” düşüncesinden bir türlü çıkarmıyor. Mannix, şerif olduğunu ilk başlarda söylerken sadece kendi canını kurtarmak için yalan atıyor gibi hissetmeme karşın, filmin ortasından sonuna doğru ortaya koyduğu davranışlar onun şerif olduğuna inanmamı sağlıyor.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.