Serinin ilk filmi olan Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, 2003 yılında sinemalarda gösterildiğinde, filmin gişedeki beklenilmeyen başarısından sonra Walt Disney filmi bir seriye dönüştürme kararı almıştı. Johnny Depp’in bir röportajından* edindiğimiz bilgiye bakılırsa, beşinci film olan Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales muhtemelen son film olacak ve Karayip Korsanları efsanesi beyazperdeye veda edecek. Bu son filmde, filmin yönetmeninden senaristine, görüntü yönetmeninden makyaj tasarımcısına kadar neredeyse tüm kadrosu değişmiş durumda. Yönetmen koltuğunda, serinin ilk üç filminde Gore Verbinski, dördüncü filmde Rob Marshall otururken, bu son filmde koltuk, Joachim Rønning ve Espen Sandberg’e devrolmuştur. Yönetmen ikilisi daha önce yine denizde geçen Kon-Tiki (2012) adlı filmi yönetmiş ve Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adaylığı elde etmişlerdi. Serinin ilk dört filminin senaryosunu Terry Rossio ve Ted Elliott yazarken, beşinci filmin senaryosunu Terry Rossio yazmaya başlamış; ancak Walt Disney’in senaryoyu yeterince duygu yüklü bulmaması üzerine, senarist Jeff Nathanson ile anlaşılmıştır. Bu filmde, Johnny Depp de senaryonun yazımı aşamasında destek vermiştir. Filmin yönetmenleri, bu son filmin The Curse of the Black Pearl’dan esinlenilerek yazıldığını belirtmiş ve seyirciyi eğlenceli ve dokunaklı bir filmin beklediğini kaydetmişlerdir. Filmin çekimleri ise Avustralya’da tamamlanmıştır.

Serinin tüm filmlerinde Johnny Depp, Geoffrey Rush ve Kevin McNally’i sırasıyla Jack Sparrow, Hector Barbossa, ve Joshamee Gibbs olarak izlemiştik. Will Turner rolünde gördüğümüz Orlando Bloom, dördüncü filmde yer almazken, son filmde yine izleyici karşısına çıkıyor. Filmin sürprizi ise kötü adam karakterini canlandıran Javier Bardem. Javier Bardem, Jack Sparrow’un eski düşmanı olan Capitán Salazar rolü ile beyazperdede görünecek. Filmin konusuna gelirsek, Capitán Salazar hayalet korsanlardan oluşan tayfası ile birlikte Bermuda Şeytan Üçgeni’nden kaçmış ve Jack Sparrow’un peşine düşmüştür. Jack’in ise kendisinden intikam almaya yeminli Capitán Salazar’ı alt edebilmek için denizler tanrısı Poseidon’u bulup onunla işbirliği yaparak denizler üstündeki hâkimiyeti elde etmekten başka çaresi bulunmamaktadır.

Serinin diğer filmleri ise şöyledir:
The Curse of the Black Pearl (2003)
Dead Man’s Chest (2006)
At World’s End (2007)
On Stranger Tides (2011)

* Ruben Nepales tarafından, 13 Nisan 2014 tarihinde Philippine Daily Inquirer için yapılan “Depp has high hopes for ‘Pirates 5′” haber başlıklı röportajdan alınan bilgiye göre.

2 Responses

 1. Avatar
  Ipek Kaymaz

  Merhaba Ezgi Ulukoca. Cok guzel, kisa ve oz bir yazi olmus, tesekkur ederiz. Fakat Johhny Depp’in hangi platforma verdigi hangi soylesiden bahsettginizi referans vermeniz bizler icin daha yonlendici olur. Ayrica ufak bir duzeltme yapayim, Orlando Bloom yani William Turner serinin ilk 3 filminde yer aldi, sadece 4. filmde yoktu. Bu bilgiyi duzeltirseniz sevinirim. Iyi calismalar dilerim 🙂

  Cevapla
  • Ezgi Ulukoca
   Ezgi Ulukoca

   İpek Hanım, uyarınız için çok teşekkür ederim. Will Turner konusunda haklısınız, ilgili yeri düzelttim. Johnny Depp’in röportajına ilişkin bilgiye de yazının altından ulaşabilirsiniz 🙂

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.