Antalya Film Festivali’nde kaldırılan Ulusal Yarışma’nın ardından harekete geçen sinemacılar, kategoriyi festivalden bağımsızlaştırarak düzenlemeye karar verdi. Ulusal Film Yarışması, bu yıl ilk kez Beyoğlu Sineması’nda yapılacak!

 

Aslında olayın ilk sinyalleri 2014 yılında Antalya Film Festivali’nin Reyan Tuvi‘nin Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek belgeselini yarışma programından çıkarması ile verilmişti. O gün de birçok sinemacı bu duruma ses çıkarmış ancak gelen tepkilere aldırış edilmemişti ki en niyahetinde “Ulusal Yarışma” tamamen kaldırıldı.

Büyük yankı uyandıran ve birçok kişinin tepkisini çeken bu kararın ardından Sivas filminin yönetmeni Kaan Müjdeci girişiminde 54. Ulusal Yarışma, festivalden bağımsız olarak bu yıl ilk kez düzenleniyor. Kendi cümleleriyle, sinemanın geleceğine dair duyulan endişe, itiraz etmeye dair duyulan acil ihtiyaç, pek çok sinemacının ve sinema kuruluşunun tepkisinin verdiği umutla yola çıkıyorlar.

53 yıldır festival kapsamında düzenlenen yarışma, bu yıl ilk kez festivalden bağımsız olarak 20-27 Ekim tarihlerinde Beyoğlu Sineması‘nda yapılıyor.

Yarışmanın jürisinde Kadir İnanır, Sevin Okyay, Hülya Uçansu, Nihal Yalçın, Sarkis ve Tayfun Pirselimoğlu görev alıyor.

Tepkinin en naif hali olan bu girişimi sitelerinde yayınladıkları manifestoda anlatan sinemacılar güzel bir sloganla olayı özetliyorlar, Behlül Dal’ın mısralarıyla:

“Bir gün Yine Döneceğiz O Şehre.”

Ayrıntılı bilgiye ulusalyarisma.com‘dan ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.