70. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) en iyi film dalında verilen “Altın Ayı” ödülünü yönetmen Muhammed Rasoulof’un “Sheytan Vojud Nadarad” (There Is No Evil) filmi kazandı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 70. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin ödülleri, Berlinale Palast Sineması’ndaki törenle sahiplerini buldu. Jeremy Irons‘ın jüri başkanlığını yaptığı festivalde en iyi film kategorisinde “Altın Ayı” ödülü, İranlı yönetmen Muhammed Rasoulof‘un “Sheytan Vojud Nadarad” (There Is No Evil) adlı filme verildi. Ülkesinden çıkması yasak olduğu için törene katılamayan Rasoulof‘un ödülünü kızı ve filmin de oyuncu kadrosunda yer alan Baran Rasoulof aldı.

Undine

Berlinale’de Jüri Büyük Ödülü’nü ABD’li Eliza Hittmann‘ın yönettiği “Never Rarely Sometimes Always” alırken, en iyi yönetmen dalında “Gümüş Ayı” ödülü “Domangchin Yeoja” (The Woman Who Ran) filmiyle Güney Koreli Hong Sangsoo‘ya verildi. En iyi kadın oyuncu dalında “Undine” filmindeki rolüyle Alman oyuncu Paula Beer, en iyi erkek oyuncu dalında ise “Hidden Away” filminde oynayan İtalyan aktör Elio Germano ödüle layık görüldü. En iyi senaryo dalında ise “Gümüş Ayı” ödülünü “Favolacce” filmiyle Damiano ve Fabio D’innocenzo kardeşler aldı.

20 Şubat’ta başlayan ve 71 ülkeden 340 film gösterildiği 70. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde 18 film “Altın Ayı” ödülü için yarıştı. Festivalin kazananlarını aşağıda bulabilirsiniz:

En İyi Film (Altın Ayı): Muhammed Rasoulof / “Sheytan Vojud Nadarad”

Jüri Büyük Ödülü: Eliza Hittman / ”Never Rarely Sometimes Always”

En İyi Yönetmen: Hong Sangsoo / “Domangchin Yeoja”

En İyi Kadın Oyuncu: Paula Beer / “Undine”

En İyi Erkek Oyuncu: Elio Germano / “Hidden Away”

En İyi Senaryo: Damiano D’innocenzo, Fabio D’innocenzo / ”Favolacce”

En İyi Sanatsal Performans (Kamara): Jürgen Jürges / “DAU. Natasha”

70. Berlinale Özel Ödülü: Benoit Delepine / Gustave Kervern “Effacer L’historique”

En İyi Belgesel Film: Rithy Panh / “Irradiated”

En İyi İlk Film: Camilo Restrepo / “Los Conduktos”

En İyi Kısa Film (Altın Ayı): Keisha Rae Witherspoon / “T” Berlin’de

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.