The Seventh Seal, Persona, Winter Light gibi Alman sinemasının başyapıtlarına imza atmış İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın yaşamı Legacy Of A Defining Genius adıyla beyazperdeye uyarlanacak.

Yönetmenliğini yeni Alman sinemasından tanıdığımız Margarethe von Trotta ile Trotta’nın sinema tarihçisi ve belgeselci olan oğlu Felix Moeller’in yapacağı belgesel, usta yönetmenin verimli yıllarına odaklanacak. Bergman’la kişisel tanışıklığı olan von Trotta film üzerine iki yıl çalıştıklarını söyleyerek “Bergman’ın eşsiz bir vizyonu vardı ve olağanüstü bir film yapımcısıydı. Filmle birlikte, yaşayan yönetmenlerin de ipuçlarını aramak, onlarda Bergman’ın yarattığı sanatı görmek istiyorum. Özellikle Bergman’ın filmlerinden hangisi onları etkiledi? Hangi sahneleri asla unutamayacaklar?” dedi.

Proje için Bergman’ın hayatında önemli yer kaplayan ülkeleri -İsveç, Fransa ve Almanya- ziyaret etmeyi planlayan film ekibi, belgeselle usta yönetmenin dünya sinemasındaki kalıcı etkisini gözler önüne sermeyi hedefliyor. Belgesel film, Bergman’ın hayatının bilinmeyenlerine ışık tutarken, yönetmenin daha önce hiç görülmemiş film görüntülerini de izleyiciyle buluşturacak.

Cannes Film Festivali’nde görücüye çıkacak olan Legacy Of A Defining Genius, alıcı bulursa yaz aylarında çekilmeye başlanacak.

Belgeselin Bergman’ın 100. doğumgünü olan 2018 Temmuz’da vizyona girmesi planlanıyor.

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.