Romanya Kültür Bakan Yardımcısı Bogdan Stanoevici’nin başrolünü oynadığı Cel ALES/Seçilmiş filminin Türkiye galası Uluslararası Edirne Film Festivali kapsamında yapıldı.

CEL-ALES-995x498

Filmin gösteriminden sonra yönetmen Cristian Comega, oyuncu Bogdan Stanoevici, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in katılımıyla verilen kokteylde basının karşısına çıktı. Basının yoğun ilgi gösterdiği kokteylde iki ülke arasında gerçekleşmesi planlanan Çalıştay’ın ilk somut adımları da atılmış oldu. İlkinin 2016’nın ilk aylarında Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılması planlanan çalıştayın ikinci ayağının da 2017 Ocak ayında Edirne’de yapılması kararlaştırılmıştı. Bu söz etrafında bir araya gelen taraflar daha fazla işbirliği için basın karşısında da el sıkışmış oldu.

Filmin Türkiye yolculuğu Uluslararası Edirne Film Festivali Yürütme Konseyi Başkanı Murat Tufan ve festivalin genel sanat yönetmeni Yıldırım Yanılmaz’ın 11 Ekim’de çıktıkları Balkan gezisinde atılmış ve filmin festivale katılması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda gerçekleştirilen gösterimde ve sonrasındaki buluşmada festivalin ‘Balkanlar’ teması da iyice pekiştirilmiş oldu.

Seçilmiş filmi her şeyini kaybettiğini düşünen Bay X’in yakın zamanda da kaybedecek şeyleri olduğunu fark ettiği içsel ve geri dönüşümlü yolculuk sürecini anlatıyor. Bogdan Stanoevici filmin başrolündeki Bay X’e hayat veriyor ve onun çeşitli aşamalarını canlandırıyor.

Yazar Hakkında

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.